11.4. Ергономічні й естетичні показники продукції
Ергономічні показники характеризують систему "людина — виріб" (зокрема "людина — машина") і враховують комплекс гігієнічних, антропометричних, фізіологічних і психологічних властивостей людини, які проявляються у виробничих і побутових процесах.
До групи ергономічних показників якості продукції належать такі підгрупи показників:
гігієнічні — показники, які використовуються для визначення відповідності виробу гігієнічним умовам життєдіяльності та працездатності людини при взаємодії її з виробом;
антропометричні — показники, які використовуються для визначення відповідності виробу розмірам та формі, а також ваги тіла людини, що бере участь в обслуговуванні цього виробу;
фізіологічні та психофізіологічні — показники, які використовуються для визначення відповідності виробу фізіологічним властивостям людини і особливостям функціонування її органів чуття (швидкісні та силові можливості людини, а також пороги слуху, зору, тактильного відчуття тощо);
психологічні — показники, які використовуються для визначення відповідності виробу психологічним особливостям людини, що знаходять своє відображення в інженерно-психологічних вимогах, вимогах психології праці, які пред´являються до промислових виробів.
Номенклатура ергономічних показників якості поширюється на промислові вироби та їх елементи (обладнання і робочі місця; пульти керування і контролю; мнемосхеми; прилади і сигналізатори; циферблати і покажчики приладів; таблички з цифрами, написами і безтекстовими позначеннями; ручні і ножні органи управління; ручки і рукоятки інструментів та органів управління; одяг; шкіряно-взуттєві вироби тощо).
До підгрупи гігієнічних показників належать безпосередньо пов´язані з роботою виробу показники, що містять характеристики:
освітленості;
температури;
вологості;
напруженості магнітного й електричного полів;
запиленості;
випромінювання;
токсичності;
шуму;
вібрації;
перевантажень (прискорень).
До підгрупи антропометричних показників належать показники, що містять характеристики відповідності:
конструкції виробів розмірам тіла людини;
конструкції виробу формі тіла його окремих частин, що входять у контакт із виробом;
конструкції виробу розподілу ваги людини.
До підгрупи фізіологічних і психофізіологічних показників входять показники, що містять характеристики відповідності:
конструкції виробу силовим можливостям людини;
конструкції виробу швидкісним можливостям людини;
конструкції виробу (розміру, форми, яскравості, контрасту, кольору і просторового положення об´єкта спостереження) зоровим фізіологічним можливостям людини;
конструкції виробу, який містить джерело звукової інформації, слуховим фізіологічним можливостям людини;
виробу (форми і розміщення виробу та його елементів) дотиковим можливостям людини.
До підгрупи психологічних показників належать показники, що містять характеристики відповідності:
виробу можливостям сприйняття і перероблення інформації;
виробу при його використанні закріпленим і новосформованим навичкам людини (з урахуванням легкості і швидкості їх формування).
Оцінювання ергономічних показників проводиться шляхом зіставлення значень заданих і базових ергономічних характеристик. У більшості випадків за базу для порівняння приймають ергономічні вимоги, наведені у спеціальних довідниках. У цьому випадку оцінка ергономічних показників подається у вигляді "відповідає", чи "не відповідає", система "людина — виріб" ергономічним вимогам.
У тих випадках, коли можна визначити залежність між одним з основних показників призначення виробу, наприклад, показником продуктивності, і вибраними ергономічними показниками, їхнє оцінювання необхідно проводити за величиною змінення показника призначення.
Оцінювання ергономічних показників може проводитися також експертами, які спеціалізуються у сфері ергономіки стосовно конкретної галузі промисловості.
До групи естетичних показників належать такі підгрупи показників:
інформаційної виразності;
раціональності форми;
цілісності композиції;
досконалості виробничого виконання і стабільності товарного вигляду.
У табл. 11.2 для кожної з перелічених вище підгруп естетичних показників подано перелік одиничних естетичних показників.
Інформаційна виразність характеризує здатність виробу відображати завдяки формі усталені в суспільстві естетичні уявлення і культурні норми. Вона проявляється:
в художньо-образному вираженні соціально значимої інформації (знаковість);
в характерності ознак форми, яка виділяє певний виріб серед інших аналогічних виробів (оригінальність);
у стійких ознаках форми, що характеризують усталену спільність засобів і прийомів художньої виразності, властивих певному періоду часу (стильова відповідність);
в ознаках зовнішнього вигляду виробу, що виявляють спільність тимчасово панівних естетичних смаків і переваг (відповідність моді).
Раціональність форми характеризує відповідність форми об´єктивним умовам виготовлення й експлуатації виробів, а також правдивість вираження в ній функціонально-конструктивної суті виробу. Вона виражає:
відповідність форми виробу його призначенню, конструктивному рішенню, особливостям технології виготовлення і вибраним матеріалам (функціонально-конструктивна зумовленість);
виявлення у формі способів і особливостей дій людини з виробом (ергономічна зумовленість).
Цілісність композиції характеризує гармонійну єдність частин і цілого, органічний взаємозв´язок елементів форми виробу і його узгодженість з ансамблем інших виробів. Вона визначає ефективність використання професійно-художніх засобів для створення повноцінного композиційного рішення і знаходить вираження:
в загальній логіці просторової будови форми, її масштабної, пропорційної та ритмічної організації (організованість об´ємно-просторової структури);
в художньому осмисленні реальної роботи конструкції і матеріалів (тектонічність);
в моделюванні, взаємопереходах і зв´язках об´ємів, площин та обрисів форми (пластичність);
в підпорядкуванні графічних і зображувальних елементів загальному композиційному рішенню (впорядкованість графічних і зображувальних елементів);
у взаємозв´язку кольорових поєднань і використанні декоративних властивостей матеріалів (колорит і декоративність).
Досконалість виробничого виконання і стабільність товарного вигляду суттєво впливає на особливості естетичного сприйняття форми виробу і характеризується:
чистотою виконання контурів, округлень, зчленувань елементів (чистота виконання контурів і зчленувань);
ретельністю нанесення покрить і опорядження поверхонь (ретельність покриттів і спорядження);
чіткістю виконання фірмових знаків і покажчиків, супровідної документації й інформаційних матеріалів (чіткість виконання знаків і супровідної документації);
збережуваністю елементів форми і поверхонь від пошкоджень, стирання і змінення декоративних покриттів (стійкість до пошкоджень).
Оцінювання естетичних показників якості конкретних зразків продукції проводиться експертною комісією, яка складається з кваліфікованих спеціалістів, які мають досвід роботи в галузі художнього конструювання і участі в роботі комісій з оцінювання якості продукції.
За критерій оцінки продукції приймається ранжований ряд виробів аналогічного класу і призначення (базовий ряд), який складається експертами на основі базових зразків, поданих організацією-виробником і відібраних експертами.
Оцінюючи естетичні показники експортної продукції, за базовий зразок приймається сучасний аналог провідної зарубіжної фірми.
Процес оцінювання естетичних показників якості продукції передбачає вибір базових зразків і складання базового ряду, проведення аналізу поданого виробу і визначення характеристик естетичних показників у балах з використанням експертних методів.
|
:
Банківський менеджмент
Менеджмент гостиниц и ресторанов
ПОДАТКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ
Менеджмент якості
Маркетинг
Організація праці менеджера
Основи менеджменту
Культура ділового спілкування менеджера