§ 2. Види об´єктів оподаткування
Більшість економістів і фінансистів XIX століття вважали податковим об´єктом тільки чистий прибуток платника. Вони виходили з того, що рівність обов´язку нести податкову повинність полягає в рівності матеріального важеля цієї повинності, а рівність останньої полягає у відповідності податку коштам платника.
Саме підхід, що ґрунтується на характеристиці об´єкта як чистого прибутку в податках реальних (у непрямих податках чистий прибуток слугує об´єктом не прямо, а через споживання), було покладено в основу трактування об´єкта оподаткування законодавством Російської імперії. Наприклад, у першому томі Зводу Законів в Установі Міністерства фінансів підкреслюється: «нові способи для множення державних доходів не повинні торкатися капіталів, необхідних для добутку доходів з казенних і приватних закладів, промислів, оборотів і справ, а повинні стягуватися з чистих їхніх прибутків»1. І. X. Озеров під об´єктом оподаткування розуміє «факти чи предмети, внаслідок наявності яких податок сплачується, наприклад земля, промисел, особа...». Об´єктом оподаткування можуть бути (за Озеровим): 1) особистість; 2) предмети споживання; 3) окремі джерела доходу; 4) загальний доход; 5) майно платника; 6) моменти переходу майна2. Оподаткування повинно бути пов´язане з таким предметом, станом чи процесом, в якому виражається господарська активність.
Серед об´єктів оподаткування громадян можна виділити:
1) доход (сукупний доход по прибутковому податку);
2) майно (у тому числі земля, нерухомість, предмети розкоші);
3) споживання (наприклад, акцизи на окремі види товарів);
4) ввіз і вивіз товарів за кордон (митні збори).
При цьому той самий об´єкт оподаткування не може виступати об´єктом оподаткування для кількох податків. Закріплення цього положення законодавством особливо необхідно, оскільки саме в такий спосіб закріплюється один з найважливіших принципів оподаткування — запобігання внутрішньому подвійному оподаткуванню.
Хотілося б звернути увагу на одне з важливих питань податкового законодавства — на необхідність чіткого розмежування категорій, що має запобігти їх неоднозначному тлумаченню. Звичайно, цього неможливо уникнути цілком, але для основних понять вкрай необхідно.
|
:
Адміністративне право України: тенденції трансформації в умовах реформування
Конкурентне право України
Дипломатичне представництво: організація і форми роботи
Аграрне право України
Історія держави і права України - Ч.1
Юридична деонтологія
Історія вчень про державу і право
Адміністративне право України
Аграрне право України
Юридична деонтологія (Основи юридичної діяльності)
Виконавча влада в Україні: організаційно-правові засади
Правове регулювання застосування сили працівниками правоохоронних органів
Цивільне право України. Загальна частина
Історія вчень про право і державу
Податкове право