5.7. Етикет прийому відвідувачів і ведення службового засідання
У діяльності кожного керівника зазвичай багато часу забирає прийом відвідувачів. За правилами етикету службових взаємин, керівник (начальник), менеджер зобов´язані приймати відвідувачів у точно призначений час. Насамперед бажано чітко визначити дні, години і місце прийому. Якщо керівник через обставини, що склалися, не в змозі сам провести прийом, він має доручити це своєму заступникові, котрий зобов´язаний потім повідомити його про результати прийому.
Доцільно практикувати попередній запис на прийом із зазначенням питання, з яким відвідувач має намір звернутися. Це дасть керівникові змогу підготуватися до проведення прийому, отримавши необхідні відомості від співробітників установи або інших компетентних осіб.
Утім, такий порядок не є обов´язковим, відвідувачів можна прийняти і без попереднього запису. У такому разі секретар має доповісти начальникові, хто і з якого питання прийшов, і в жодному разі не вирішувати самостійно, кого пропустити, а кому відмовити.
Трапляється, прийде людина на прийом з особистого питання і чекає, коли керівник звільниться. А в кабінет весь час заходять співробітники з паперами на підпис... Та зрештою настала довгоочікувана мить — і відвідувач у кабінеті. Начальник насилу відірвався від паперів, поглянув на відвідувача і дозволив йому говорити. Але в цей час залунав телефонний дзвоник... Що може зрозуміти в такій обстановці керівник? Та й чи зможе відвідувач висловити своє прохання так, як він цього хотів? Дуже сумнівно. Отож, користі від такого прийому очікувати не доводиться, відвідувач піде засмучений. Це свідчить про те, що порушено етикет прийому відвідувачів.
Етикет прийому на прохання відвідувача має низку особливостей. Передусім варто брати до уваги те, що відвідувач йде на прийом з власної ініціативи, сподіваючись, що його вислухають, не перервуть, до його прохання або пропозиції поставляться уважно. На прийомі він прагне обговорити наболіле питання й домогтися позитивного рішення. Будь-які вияви тяганини й бюрократизму, зверхності й чванливості під час прийому неприпустимі.
Питання, з якими відвідувачі звертаються до керівника, можуть бути найрізноманітнішими. їх можна розподілити на дві основні групи: питання особистого характеру (поліпшення житлових умов, підвищення заробітної плати, надання відпустки тощо) і питання, що торкаються суспільних інтересів (пропозиції стосовно вдосконалення системи управління установою, проведення виховної роботи).
Керівник, котрий веде прийом, зобов´язаний бути чемним, делікатним, уважним до відвідувача. Якщо керівник здатний перейнятися особистими турботами і потребами робітника або службовця, виробничими інтересами конструктора, винахідника, раціоналізатора, то таким прийомом будуть задоволені обидві сторони, а позитивний результат не забариться датися взнаки.
Ясна річ, у людей виникатимуть питання, стосовно яких їм необхідно порадитися з керівником. Тому прийом як форма спілкування, налагодження контакту керівника з колективом, процес взаємного пізнання і виховної роботи не може бути замінений нічим.
Встановлені дні та години прийому відвідувачів не означають, що в інший час керівник не приймає відвідувачів, адже можуть виникнути й екстрені ситуації. Приміром, запроваджений так званий директорський день дає можливість кожному порозумітися з будь-якого нагального питання із генеральним директором.
Прийом має проходити так, щоб керівника не відривали інші відвідувачі, телефонні дзвінки тощо. Треба дати відвідувачу можливість спокійно викласти своє прохання або пропозицію, створивши при цьому обстановку невимушеної бесіди. Необхідно зважати на характер відвідувача, а також на ту обставину, що під час прийому керівника пересічна людина зазвичай хвилюється. Етикет зобов´язує терпляче вислухати відвідувача. Якщо він відхиляється від основного питання, слід тактовно спрямувати розмову в потрібне річище. Якщо відвідувач прийшов зі скаргою стосовно якоїсь події, потрібно уточнити, де і коли ця подія сталася, з´ясувати, які особи і якою мірою до цього причетні. Керівник має вміти ставити питання в такій формі, щоб вони спонукали до відвертої, довірчої й аргументованої розмови.
Ставити питання треба так, щоб вони не передбачали односкладових відповідей на кшталт "так" чи "ні". Зокрема, поставивши питання стосовно ситуації, що склалася, керівник зобов´язаний виявити такт і уміння уважно вислухати співрозмовника. Вихований керівник слухає 60-70% часу, а решту часу говорить.
Коли мету бесіди досягнуто, керівникові варто тактовно підбити підсумки бесіди і оцінити розмову. Якщо питання розв´язано позитивно, слід сказати, яких заходів буде вжито, і встановити терміни виконання їх. Якщо питання потребує додаткового вивчення, необхідно переконати в цьому відвідувача і запросити його прийти ще раз. У тому випадку, якщо прохання або пропозиція відвідувача не обгрунтовані й не можуть бути виконані, керівник має пояснити це людині, навівши вагомі аргументи. Керівник у жодному разі не має давати відвідувачу обіцянок, якщо немає твердої впевненості в тому, що вони можуть бути виконані. Чітка, грунтована на знанні справи відповідь, навіть негативна, буде сприйнята правильно.
Неприпустимими є знущальні, формально-бюрократичні заяви на зразок: "Прийому немає, чекайте!", "Заходьте завтра", "Зайдіть за тиждень", "Заходьте іншим разом", що свідчать про байдужість, душевну глухоту до потреб, прохань і пропозицій відвідувачів. Усе це, поза всяким сумнівом, завдає чималої шкоди людям і справі.
Хоч яким копітким є етикет службового прийому, керівник має бути уважним і тактовним із відвідувачами, здатним до співпереживання, співчуття і милосердя.
Конче важливим є своєчасний контроль за виконанням рішень, ухвалених внаслідок обговорення прохань або пропозицій відвідувачів.
Керівник, менеджер, якщо він пунктуальний і тактовний, ніколи не змусить відвідувачів довго очікувати у приймальні. Якщо він не може прийняти відвідувачів у призначений час, він обов´язково має доручи секретареві вибачитися перед тими, хто очікує, за невеличку затримку.
Відомий письменник В.Канторович, який побував на прийомі відвідувачів в адміністратора Московського художнього театру, очолюваного В.Немировичем-Данченком, розповідає, що коли вони зайшли в кабінет, адміністратор підвівся, вийшов з-за столу і запитав: чим можу служити. їх нечувано здивувала його зовнішність, його чемність, неквапливість, з якою він пояснив їм, що, на превеликий жаль, він не в змозі нічого зробити: квитків немає, театр ущерть натоптаний! Того разу до театру вони не потрапили, проте пішли у відмінному настрої. Адміністратор, котрий, здавалося, був схожий на самого Немировича-Данченка, зумів увібрати відмову в таку форму, що вони не відчули й найменшої прикрості.
А от як відомий журналіст І.Кольцов описує зустріч із академіком О.Ю.Шмідтом. У кабінеті О.Шмідта їх зустрів його заступник, який сидів за другим столом. Він розмовляв з усіма одночасно й водночас відповідав на телефонні дзвінки, квапився, метушився і, зрештою, забрав у себе й у них багато часу. Зненацька до кабінету ввійшов Отто Юлійович. До виходу експедиції залишалися лічені дні, але він підійшов до столу свого заступника, радо привітався із кожним за руку. На все це він витратив не більше трьох-чотирьох хвилин, бо не давав собі волі поспішати. Віддавши необтяжливу данину чемності, Отто Юлійович підійшов до свого столу, натиснув кнопку дзвоника і викликав секретарку, яка запросила автора статті — біолога.
Отто Юлійович привітав його на середині шляху від дверей до столу, посадив у крісло, сказавши якусь чемну фразу про спеку. Ця безособова, здавалося б, фраза несла подвійне навантаження: господар виказав увагу до гостя й водночас дав йому короткий перепочинок, перш ніж братися до справи. Повторюю: на все це пішло обмаль часу, втім, зроблено було все, щоб створити спокійну, дружню атмосферу, конче необхідну для ділової й нелегкої бесіди. Отто Юлійович підготував різноманітні критичні зауваження до статті, написаної професором.
Такий докладний опис службового прийому відвідувачів у кабінеті О.Ю.Шмідта засвідчує новий стиль керівництва без підвищення голосу і видання наказів.
Іноді, щоб наголосити власну зайнятість, посадовець-ке-рівник не відриває голови від паперів навіть коли з´являється відвідувач.
Навряд чи слід казати, що це явна демонстрація зневаги до людини. Той, хто ввійшов до кабінету, — чи то керівник рангом нижче, чи то звичайний працівник, — має з першої миті, щойно переступивши поріг, відчути, що його сприйняли не як неживий предмет, а як особистість, що заслуговує на повагу.
Якщо керівник чимось зайнятий, він має передусім вибачитися за невеличку затримку і якнайшвидше закінчити справу, яка відриває його від бесіди з відвідувачем. Це однаковою мірою стосується і пересічних службовців, котрим за родом їхньої службової діяльності доводиться приймати людей (касир, паспортистка, бухгалтер, ревізор, секретарка тощо). Незручно почувається відвідувач, змушений спостерігати, як службовець, який має з ним говорити, займається своїми справами, переглядає газети або часописи, відповідає на телефонні дзвінки...
Керівникові, котрий розмовляє зі співробітником або відвідувачем, не слід в цей час переглядати газети й часописи, що лежать на столі, перегортати папери, які не стосуються справи; невпинно розмовляти по телефону; дивитися вбік, "стукотіти" пальцями по столу. Знаючи індивідуальні якості підлеглого, особливості його роботи, вдумливий керівник зуміє правильно оцінити його трудові досягнення.
На превеликий жаль, деякі посадовці не завжди приймають відвідувачів у зазначені години та дні прийому. Начебто людині неважко прийти ще раз, немов вона дістає задоволення від нескінченних відвідин установ.
І наважившись знову зайти до керівника, людина й цього разу наражається на секретаря начальника. Не всім удасться подолати цю "перешкоду".
Як правило, секретар начальника індивідуально вирішує, кого впустити до нього, а кого ні. Однак секретар зобов´язаний зареєструвати прохання відвідувача і передати його за призначенням (навіть за відсутності начальника), а потім повідомити заявника. Дуже прикро, але так чинять не скрізь.
За порушення правил етикету службових взаємовідносин необхідно суворо вимагати з тих, хто нехтує проханнями людей. Серед відвідувачів зазвичай переважають літні люди, ветерани війни та праці. У них за плечима ціле життя і неабиякі заслуги, вони пройшли трудове і фронтове загартування. У цьому віці люди напрочуд ранимі й уразливі, вони потребують особливої чуйності. Завжди із хвилюванням дивишся, як вони розгортають із чистих носовичків свої посвідчення, ордени, медалі. Приходять солдатські вдови. У них немає бойових нагород або інших відзнак, а втім, саме вони всю війну важко працювали, годували фронт і тил хлібом. А зустрічає їх молодий бюрократ...
Прийом відвідувачів — це державна службова діяльність керівника, адже більшість відвідувачів сприймає його як представника держави, як людину, котра уособлює цю владу.
За останні роки чимало зроблено з утілення в життя демократичних принципів. Організуються зустрічі трудящих із народними депутатами, створюються громадські приймальні. Але можливості вдосконалення, поліпшення цієї сфери службової діяльності ще далеко не вичерпані.
Однією з найпоширеніших форм управління є виробничі засідання й наради. Ретельна організація і вміле проведення їх —чи не найважливіший клопіт керівника (начальника) установи, бо від рівня організації цих заходів значною мірою залежать одержувана керівником інформація і розуміння підлеглими своїх безпосередніх завдань.
Тактовний керівник (начальник), менеджер, який ніколи не запізнюється на наради й засідання, вправі вимагати цього від інших. В установі, де звикли починати засідання із запізненням на 5-10 хвилин, очікуючи тих, хто затримується, грубо порушуються вимоги етикету службових взаємин.
Вихований керівник, котрий проводить нараду в своєму робочому кабінеті, не дозволить собі переривати її перебіг телефонною розмовою, викликами секретарки тощо.
За поширеною класифікацією виробничі або ділові засідання поділяють на директивні, інструктивні, інформаційні, оперативні, диспетчерські та дискусійні.
Американські дослідники поділяють засідання на:
- диктаторські — якщо його веде і правом голосу користується лише один начальник, який доводить до відома співробітників свої розпорядження, постанови або накази вищої організації. Всі учасники слухають інформацію, іноді їм дозволяють ставити запитання;
- автократичні — на таких засіданнях керівник по черзі запитує кожного учасника й вислуховує їхні відповіді;
- сегрегативні — коли керівник виголошує доповідь, після чого триває обговорення. Однак в обговоренні беруть участь тільки особи, яких обрав головуючий на засіданні. Таке ділове засідання має псевдодискусійну структуру.
Ділові засідання як школа управління, як орган колективного керівництва вможливлюють найоперативніші й найоп-тимальніші розв´язання актуальних і складних питань.
На директивних, інструктивних, інформаційних засіданнях керівник (начальник) доводить до відома учасників нові плани, накази, розпорядження, рішення, аби негайно взятися до реалізації їх. У решті випадків керівникові доцільно свої розпорядження видавати в письмовому вигляді, щоб співробітники установи могли старанно вивчити розділи, які безпосередньо стосуються їхньої роботи. На жаль, ці вимоги етикету службових взаємин не завжди виконуються. Іноді безліч часу витрачається на так звані "оперативки", "планерки", "п´ятихвилинки". Хоча ці назви вказують на те, що вони мають бути нетривалими й вирізнятися діловитістю, оперативністю, проте часто-густо така "п´ятихвилинка" розтягується на годину ба й більше.
Практика службових взаємовідносин свідчить, що тривалість засідань значною мірою зумовлена особистими якостями керівника. Істотну роль відіграє також професійна підготовка і загальний рівень культури, інтелект учасників засідання.
Під час наради (зборів) не слід нишком позіхати, читати газету, переглядати часописи, книжки... Чоловіки можуть зняти піджаки тільки тоді, коли це зробив головуючий. Можна обмінятися кількома словами із сусідами, але не заводити при цьому тривалі дискусії.
Якщо в керівника виникає потреба викликати по телефону або по селектору конкретного співробітника для службової розмови, йому не варто обмежуватися фразою: "Зайдіть до мене, я хочу поговорити з вами". Краще сказати, з якого приводу співробітника викликають. Це необхідно для того, щоб співробітник не губився у здогадках і не хвилювався.
Якщо у виступі учасника засідання (наради) висловлюються необгрунтовані думки і пропозиції, головуючий має аргументовано й тактовно наголосити припущені помилки. Заперечуючи якусь пропозицію учасника засідання, керівник має обгрунтувати свої заперечення, а не відхиляти пропозицію категоричним ні.
Керівник (головуючий) на засіданні має аргументовано перешкоджати протиставленню думки якоїсь однієї особи думці всього колективу, зобов´язаний скористатися своїм авторитетом голови засідання (наради), обійняти певну чітку і, бажано, правильну позицію в дискусії.
Коли у діловому засіданні бере участь обмежене коло учасників, керівник може з власної ініціативи надавати слово тому чи тому учасникові засідання. У разі виникнення конфліктів або розбіжностей між учасниками засідання керівник зобов´язаний допомогти розібратися в них.
При проведенні засідання слід дотримуватися принципу демократії. Трапляється так, що між учасниками засідання виникають суперечки. Суперечка, якщо вона має діловий, принциповий характер, буває корисною, бо в ній народжується істина. Але в такому разі необхідно намагатися, щоб сторони, що сперечаються, були делікатними, а їхні аргументи — вагомими.
Щоб в учасників засідання не згас інтерес до обговорення того чи того питання, головуючий має мірою своїх можливостей стежити за тим, щоб у виступах не було повторювань.
Головуючих умовно можна розподілити на три типи:
- "голова-одурманювач" — засліплює, прудко цитує цифри, факти. Учасники засідання силкуються бодай щось зрозуміти в цій атмосфері дурману, але засідання закривається;
- "голова-налякувач" — важкий "бульдозер", червонопика гучноголоса людина, котра, якщо їй заперечують, потрапляє у такий стан, наче її зараз розіб´є апоплексичний удар. Сутність його методу полягає в тому, щоб стверджувати і нав´язувати необхідну думку;
- "голова-плутальник" — перетворює засідання на хаос, говорять усі разом, виступи не пов´язані один з одним. Серед галасу можна почути голос голови: "Отже, ми всі дійшли згоди з цього питання... Пропоную перейти до наступного".
За етикетом ділового спілкування сучасний керівник має відповідати таким вимогам:
- бути компетентним у справі, яку він очолює або за яку відповідає;
- бути психологом — вміти вести діалог і розуміти людину, з якою цей діалог ведеться;
- виявляти у розмовах із підлеглими і людьми, з якими веде справу, коректність і такт;
- пам´ятати, що захвалювання шкодить;
- пам´ятати, що "точність — це ввічливість королів";
- уміти вести діалог, а не монолог;
- уміти приймати рішення спільно;
- бути відповідальним в усіх справах;
- володіти відчуттям нового та йти на розумний ризик;
- бути розумною мірою гнучким, не втрачати відчуття часу, актуальності подій;
- мати високу працездатність, не втрачати постійного прагнення бути кращим і найдосконалішим.
|
:
Етика та естетика
Етика соціальної роботи
Эстетика
Етика ділового спілкування
Дипломатичний протокол та етикет
Етика
Етикет і сучасна культура спілкування