1.2. Індійський етикет
Звичаї та правила індійського етикету можна розподілити на обов´язки стосовно богів, провісників, предків, людей, низших істот. Той, хто виконує усі свої обов´язки, — гарна людина. Ніхто не може торкнутися своєї щоденної трапези, не віддавши частину її богам, предкам, людям і тваринам, не прочитавши щоденної молитви. Це — спосіб жити у злагоді з навколишнім світом.
Життя — це обов´язок і відповідальність. Таке розуміння життя, безумовно, є піднесеним і шляхетним, хоч би яким виявився його ідеал насправді. Безкорисливим можна бути в усіх своїх вчинках. Благочестя є першим обов´язком, але воно полягає не в механічному виконанні правил етикету чи певних ритуалів, а в молитві до доброчесності. Бути благочестивим — означає намагатися за можливості не порушувати ритуальний етикет, бути святим. Говорити правду — суттєва складова благочестя. Це релігійний і моральний обов´язок. "Агні" — Господь обітниць, а "Вак" — Господь мови. Обидва будуть неза-доволені, якщо не дотримуватися правдивості.
В Індії було сформульовано дхарму ашраму (санскритом — asratna sram, що означає трудитися), яка стверджує, Що необхідність виконання церемоніалу, встановленого порядку поведінки властиві будь-якій людині.
Під формалізмом церемоніального етикету поклоніння приховувався дух істинної релігійності й моральності. На Думку С.Радхакрішнана, саме ця етична засада сприяла тому. Що брахманізм, попри всі його слабкі боки, проіснував Доволі довго. Він вимагав дотримання не тільки обрядів і ритуалів, а й моральної чистоти. Правдивість, благочестя, повага до батьків, доброта до тварин, любов до людини, чесність, гуманізм, утримання від перелюбства поширювалися як засади високоморального життя.
За доби ведизму жрецтво було професією, втім, жерці не становили самостійної касти. Подеколи до жерця ставилися навіть із презирством. За часів брахманізму винятковість, породжена гідністю, стає підґрунтям касти. Моральний рівень знижується. Індивід, що порушив правила етикету і закони касти, вважався бунтівником. Шудри (знедолені й пригноблені) відлучалися від вищої релігії. Взаємна неповага підсилювалася. "Це слова кшатрія" — таким є типово брахманський спосіб характеризувати слова інакомислячого.
В етиці упанішад ідеалом вважають досягнення єдності з Богом. Людина, відчуваючи гноблення безкінечного, простягає свої руки, щоб обійняти вище: "...чи можеш ти, Владико, ввійти в мене... Чи можу я стати чистим? О, Владико, ти — моє місце заспокоєння!". Моральність має цінність лише тому, що наближує до досягнення найвищої досконалості. Правила етикету підпорядковані прагненню стати досконалим, "як досконалий Отець наш небесний".
Кохання має внутрішню потаємну цінність. "Син дорогий заради вічного у ньому". Любити Бога означає мати пізнання й безсмертя, не любити його — загубитися в сумніві й сумлінні, сумі й смерті. "Той, хто грішить проти мене, шкодить своїй власній душі. Усі ті, хто ненавидить мене, —люблять смерть".
Життя — це велике свято, на яке ми запрошені, і де завдяки ритуалам ми можемо виявити тапас (самозречення), дану (толерантність), дхарму (правильну поведінку), ахінсу (невчинення фізичної й духовної шкоди), сатьявачанам (правдивість). Подолання в собі почуття відособленості та розвиток безкорисливого кохання є сутністю кожної істинної релігії. Брахмачар´я — це дисципліна, якій підпорядковується учень, котрий прямує шляхом пізнання істини під керівництвом гуру. А тіло — це слуга душі, а не її темниця.
В етиці упанішад нема вказівки на те, що ми маємо відмовитися від життя, розуму, свідомості, інтелекту тощо. Навпаки, радість життя світу пронизує її. Відхід від світу — це розчарування в людстві й визнання безсилля Бога. Тільки працюючи, можна бажати прожити сотню років.
Усі форми дхарми, або правил етикету (поведінки), що вможливлюють панування розуму й контролювання пристрастей, належать до чеснот, натомість протилежності їх — до пороків.
Коли людина усвідомить істину, зло відвертається від неї і руйнується, подібно до того, як грудка землі руйнується від зіткнення з твердим каменем. Шлях до істини пролягав через три начала: триратну, віру в джайнізм (пізнання) і бездоганну поведінку (дхарми). Цих трьох начал, що утворюють один загальний шлях, слід дотримуватися одночасно.
Благородність полягає у дотриманні п´яти принципів: віри в нешкідливість поміркованості; милосердя і правдивості мови; чесної поведінки, наприклад, не красти; стриманості у слові, думках і справах; самозреченні від гріховних справ. Гріх — це провина не перед Богом, а перед людиною.
Етична система джайнізму і церемоніальний етикет, що випливає з неї, суворіша за буддизм і його етикет. (За шість століть до Христа в Індії жив государ, який не поступався нікому з тих, хто жив до і після нього у духовній безкорисливості, в благоустрої життя і любові до людства — це був мандрівний місіонер, відомий під ім´ям Будди (санскр. — прояснений, освічений). Справжнє його ім´я Сіддхартха Гаутама — той, що досяг своєї мети. Згідно з системою джайнізму, терпіння є найвищою чеснотою, а задоволення — джерелом спокуси. Послідовники джайнізму завжди мали брахманів як своїх домашніх священиків, які очолювали ритуально-етикетні обряди, пов´язані з народженням дитини, часто виступали у ролі богослужителів у разі чиєїсь смерті та на весільних церемоніях, а також у храмах під час богослужіння. При цьому серед головних героїв джайністів знаходили собі місце деякі найушанованіші представники індуського пантеону — Рама, Крішна та ін.
Головною засадою етикету джайнізму є ахінса (повага) до всього живого і заборона вбивати будь-яку істоту.
Ретельне дотримання цього правила зумовило виникнення численних звичаїв і ритуалів.
Згідно з буддизмом, воля — це відмітний дар, завдяки якому людина являє собою моральну істоту. Вчення про карме (моральну причинність) доводить, що все існуюче породжене бажанням. Разом із німецьким філософом Кантом Будда міг би сказати, що єдина річ у світі, наділена абсолютною цінністю, — це добра воля, що вільно визначається моральним законом, тобто категоричним імперативом.
Психологічно кожен акт має три стадії: підготовку волі; самий акт; те, що називають виворотом акта, почуття прикрості або каяття сумління, зумовлені актом. Цим визначаються правила буддійського етикету:
а) добрі вчинки — це ті, що зумовлюють приборкання при страстей і бажань; здійснюються заради щастя в іншому світі (локоттара); що мають на меті благо інших;
б) дурні вчинки — ті, що ведуть до відплати; що здійснені з метою знайти щастя тут (на землі); що мають на меті власний зиск.
Ці правила вирізняються трьома якостями: відсутністю прагнення (адобха), відсутністю ненависті (адвеша) й відсутністю обману (амоха).
Моральні правила поведінки, проповідувані Буддою, позбавлені потурання самому собі та самокатування. Після шести років аскетичного життя Будда дійшов висновку, що істинний шлях, який відкриває очі і сповнює розуму, це шлях, що веде до злагоди, прозріння, вищої мудрості, нірвани. Це означає: "правильні погляди, правильні прагнення, правильну мову, правильну поведінку, правильний спосіб життя, правильну спрямованість думки і правильний екстаз".
Як бачимо, передують у цьому шерезі правильні погляди. Те, що ми робимо, віддзеркалює те, що ми думаємо. Неправильні дії трапляються через неправильні погляди. Щоб усунути неправильні погляди, потрібне правильне знання. У буддійській психології воля й інтелект ідуть пліч-о-пліч.
Будда обережно ставиться до правил етикету: він не вірить в обрядовість, молитву і ритуал, у заклинання і жертвопринесення. "Ліпше, — стверджує Будда, — вклонитися людині, яка затвердилася в дусі, у стражданні, аніж сто років вклонятися Агні". Коли одного разу якийсь брахман сказав йому, що омивання у річці Бахуке змиває з грішника його гріх, Будда заперечив: "Жодна річка не може змити, очистити зло з підступної людини, котра скоїла злочин, хоч би скільки вона омивалася".
Будда не оголошував відкритої війни правилам етикету, обрядовості своєї доби, проте намагався вкласти в ці форми моральний зміст. Гнів, сп´яніння, обман, заздрість — от нечистість, а зовсім не вживання м´ясної їжі. Індійське прислів´я каже: "Не те, що входить в людину, знеславлює її, а те, що виходить із неї".
Будда нагадує, що ані поміркованість, ані ходіння оголеними, ані гоління голови, ані грубезний одяг, ані пожертвування жерцям, ані жертви богам, пов´язані з виконанням обрядів і правил церемоніального етикету, не очистять людину, котра перебуває у полоні помилок. Він виступав проти сліпого наслідування потворного і відразливого, втіленого в деяких хворобливих типах аскетизму. В осуді протиприродних форм етикету проглядає його сумирна розважливість.
У буддизмі жодного слова немає про благодать. Річ цілком у саморозвиткові. Завдяки зусиллям і тренуванню людина може розвинути в собі силу і доброчинність, які зроблять її незалежною від усіх речей. Ніхто не зможе подолати її, якщо вона сама не переможе себе. "Навіть Бог не може перетворити на поразку перемогу людини, котра перемогла себе".
Буддизму властивий розрив чималої низки ланцюгів, якими прикута до землі людина. Перший з-поміж них — це помилка стосовно того, нібито існує особисте Я (саткаядрішті). джерело будь-якого егоїзму. Другою перешкодою на шляху Досконалості є вічікітса (скептицизм). Це покривало, під яким приховують ледарство й пороки. За словами Будди, слід відмовитися від віри в очищувальні обряди і церемонії. Ритуали не допоможуть нам звільнитися від похоті, ненависті та неуцтва. Дві наступні перешкоди — це чуттєвість (кама) і недоброзичливість (лратічха). І, нарешті, залишається подолати жагу задоволень (рага), пихатості (мана), фарисейства (ауддхатья) і незнання істинної природи речей. Коли ці ланцюги будуть розірвані, людина стане архатом (гідною).
Поведінка загалом поділяється на стан добра і стан зла. Стан добра виникає з альтруїзму й виявляється в діяннях, сповнених любові й співчуття. Стан зла сягає корінням егоїзму і призводить до діянь, сповнених злостивості, тощо. Діяння стають добрими, коли можна уникнути вбивства, крадіжки і перелюбства; чотирьох гріхів мови — неправди, наклепу, лайки та марнослів´я; а також трьох духовних гріхів — користолюбства, ненависті й зрадливості. Буддійська етика вимагає: не, вбивай живих істот, не кради, не перелюбствуй, не бреши, не вживай п´янких напоїв. Ці правила наголошують необхідність самоконтролю у п´яти різних напрямах. Позитивно вони означають: приборканий гнів, похіть, боягузливість, недоброзичливість, жагу матеріального накопичення. Причому акцентується, що недоброзичливість — головна причина неправдивості й зухвалості.
Буддійська мораль постулює десять ідеальних чеснот: милосердя, чистоту поведінки, терпіння, ретельність, міркування, розум, застосування правильних методів виховання, рішучість, силу і знання. Іноді етичні правила (шик-ши) резюмуються в трьох правилах етикету (дхарми): чемна поведінка, уважність, завзятість.
Умови доброчесності не залежать від зовнішнього світу. Байдуже, хто ти (Ви) — селянин чи князь; ми всі недосконалі. Має значення лише чесне й праведне життя. Буддизм наполягає не так на виконанні обов´язку перед Богом, як на перетворенні самої людської істоти на землі: "Люди, — стверджує Будда, — пишно вдягнені, подібно до царя Соломона в усій його величі, міцні фізично і горді інтелектуально, — це не по-справжньому великі люди. Без покірливості, милосердя й любові життя мертве у самій своїй серцевині".
Лише володіння істиною перетворює людський духовний світ. Егоїстичне бажання не може виникнути в розумі, осяяному істинною мудрістю. Тому звільнену від егоїзму душу Будда називає розумною. Доброчинність — це пізнання доброго. Пізнання для Будди є необхідною умовою моральності та форми її вияву — етикету. Адже пізнанням не можна обтяжити якусь частину мозку, воно входить у наше буття, забарвлює наші емоції, пов´язане з нашою душею й органічно притаманне нам так само, як і саме життя. Ця панівна сила, яка за допомогою інтелекту формує особистість, виховує емоції й дисциплінує волю.
Моральної досконалості можна досягти лише напруженням волі (чхандою). Адже порочні бажання не можна подолати, якщо до них ставитися спокійно, пасивно, — їх подолає лише міцна воля та цілеспрямованість. Будда не любив жодних надмірностей і уникав крайностей. Волю слід підкоряти, але не придушувати. Без дисципліни й вправляння волі не можна досягти нічого великого.
"Можна перемогти тисячу чоловік у битві, але найвеличніший переможець — той, хто переможе самого себе", "Нехай людина перемагає гнів добротою, а зло — добром", "Приховуй свої добрі справи і зізнавайся у своїх гріхах, які ти скоїв". Ці висловлення Будди вияскравлюють піднесеність і велич його вчення.
Індійські правила етикету закріплені у "Ману-законі", найвідомішому з дхармашастр збірнику "Приписів стосовно манер і поведінки індійця у приватному і громадському житті", що відповідають релігійним догматам брахманізму. "Приписи" містять також настановлення щодо управління державою та судочинства.
"Ману-закони — приписи стосовно манер і правил поведінки індійця" — присвячені міфічному прабатькові людей Ману. Ману, найславетніший індійський законодавець етикету, визначаючи однакові обов´язки для всіх, з-поміж зазначених вище п´яти чеснот згадує лише перші три, а замість останніх Двох він запроваджує чистоту фізичну, моральну та самоконтроль. Він спирався на загальноіндійське правило: "у думці", "у мові", "у дії" (манса, вачаса, каєна). Вчинок зароджується в розумі, потім виявляється у формі мовного етикету і, зрештою, дістає завершення у дії (у вчинку).
Правила індійського етикету ґрунтуються на індуїзмі, позаяк відбивають найвищий дух спільності. їх не варто розглядати як нав´язувані особистості ззовні. Людина — це не грудка глини, якій надають необхідної форми. Вона повинна мати внутрішнє переконання. Правила етикету (дхарма), викладені у шастрах (книжках), не примушують людину робити те чи те, а просто нагадують людям про колективний досвід людства.
Моральне життя поглиблюється мірою того, як зростає рівень нашого розвитку. Узвичаєна мораль являє собою те, що невпинно розвивається. Продиктовані ведами правила етикету не є універсальним засобом досягнення мудрості, якщо вони не пов´язані з Божественним милосердям.
Ведійські настановлення, моральні правила і ритуальні форми етикету, необхідні для залучених у коло сансари (дерева життя), втрачають свій сенс, якщо не грунтуються на щирому милосерді.
Найголовніша якість Бога — любов і сила радості. Порятунок — в одвічному переживанні любові (пріті). Упродовж всієї історії індійська філософська думка просякнена ідеалом миру. Прагнення людства прочитати загадку сфінкса і піднести себе від рівня тварини до моральних і духовних висот дістає яскраве втілення у філософії Індії.
Головна етична доктрина буддизму і джайнізму — звільнити особистість від нещастя шляхом приборкання будь-якого зла, скептицизму й фаталізму. Етичні правила (міманси) вражають кожного красою й наполегливістю звеличити людину. Моральні пошуки не марні, вони загострюють свідомість людської недосконалості й підживлюють прагнення досконалості. Але куди важливішим є майбутнє. Ми можемо бачити далі, ніж наші попередники, бо ми можемо скористатися їхнім досвідом. За словами С.Реріха, ми маємо вчитися не тільки шанувати колишні цїнності та перейматися їхнім духом, а й пам´ятати, що індійська думка навдивовижу багатюща, в ній сила-силенна загальнолюдських рішень, чудових порад, актуальних і нині.
Найвеличніший внесок у духовну скарбницю людства зробив допитливий розум Могандаса Карамчанда Ганді (1869-1948). Розроблення етичних принципів кохання, ненасильства, істини та мужності вплинули на тих, хто був здатний мислити моральними категоріями, а думки вже самі по собі чинять певний вплив на діяльність і поведінку. "Мета Ганді — перетворити плотське кохання на кохання духовне. Він не боявся ані людей, ані уряду, ані в´язниці, ані злиднів, ані смерті. Він боявся тільки своєї дружини"7. От ще один приклад усепереможної сили самовідданого кохання.
Для Ганді сутність релігії полягає в моралі. Бог — це істина. Істина — це Бог. Сумління він вважав гласом Божим, внутрішньою спонукою до виконання обов´язку. Визнати Бога — це означає відкрити шлях до кохання, істини, розуму, щоб вони правили серцем, вгамовували себелюбність, приборкували злу волю, неуцтво, нерозважливість і всі кепські пристрасті на кшталт гніву, жадібності, зухвалості.
Ритуальна форма індуїзму — молитва. Молитва для Ганді — це не прохання, а палке бажання душі. Це щоденне визнання якоїсь своєї вади. "Наша молитва, — стверджував він, — це пошук серця, заклик до самоочищення і покірливості. Молитва має на меті підготувати нас до того, щоб ми перейнялися стражданнями наших ближніх: "Боже, дай йому світло та істину, яких він потребує для свого розвитку. Зроби нас кращими індусами, тобто ліпшими людьми. І нехай краще за нас говорять наші справи, аніж наші слова".
Індуїзм, що виник на підвалинах брахманізму і буддизму, ґрунтується на вищих етичних принципах: любові до всього живого і вихованні людини — творця власної долі, Що можливо тоді, коли людина правильно користується своїм розумом, свідомістю й коханням, аби не деградувати й не перетворитися на тварину. Рабіндранат Тагор, подібно до М.Ганді, закликав підтримувати самих себе власними зусиллями і не давати собі впадати у відчай.
Людину піднесла здатність контролювати кепські спонуки. Тварина за своєю природою не знає самоприборкування. Людина стає людиною тому, що здатна до самоприборкування і розвиває у собі цю здатність. За словами Ганді, загальна сума енергії людства потягне нас не вниз, а вгору, і це буде результатом дієвості закону кохання. Він вірив, що людина навчиться вдосконалювати себе навіть з огляду на власні помилки, перетворюючи їх на опертя для своїх майбутніх успіхів і перемог.
На думку Ганді, мораль і зовнішня форма її вияву — етикет — обмежують пристрасті й спонуки, котрі, з одного боку, призводять до суперечностей, розбрату, а з іншого — сприяють розвиткові почуттів, які створюють гармонію, спокій і щастя. Кожен індивід — певний центр життя, він народжується з певними схильностями, добрими й дурними, егоїстичними й безкорисливими. Він має передусім прагнути пізнати самого себе і вдосконалити себе шляхом міркувань і кохання.
Кохання (ахімса) — сутність моралі. Кохання в людині — це Божественний закон або Бог. Життя Ганді уявляв як одне неподільне ціле, а вся діяльність, на його думку, здійснюється завдяки любові до людства. Сам Ганді дістав від народу Індії почесний титул Магатма — великий духом.
Індія свято шанує свої давні звичаї, що допомогли їй морально владнати суперечливий і нелегкий побут. Покірливість, поступливість і мовчазна згода стають провідними духовними чеснотами. Індійські мислителі є спадкоємцями великої традиції віри у розум. Істина може бути незмінною, втім форма, в якій вона вміщена, складається з елементів, що передбачають зміни. Бюрократичний, консервативний розум має підкоритися необхідності змін.
|
:
Етика та естетика
Етика соціальної роботи
Эстетика
Етика ділового спілкування
Дипломатичний протокол та етикет
Етика
Етикет і сучасна культура спілкування