§ 4. Прийняття спадщини. Відмова від спадщини
Спадкоємцями за законом і за заповітом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народилися живими після відкриття спадщини. Юридичні особи та інші учасники цивільних відносин (держава, територіальні громади, іноземні держави, інші суб´єкти публічного права) можуть набути спадщину лише за заповітом.
Спадкоємцем може бути будь-яка правоздатна особа. Спадкова правоздатність не залежить від віку, статі, національності, громадянства.
Водночас законодавець передбачив випадки, коли право громадянина стати спадкоємцем обмежується. Йдеться про так званих негідних або недостойних спадкоємців, тобто про спадкоємців, які усуваються від спадщини. Керуючись нормами загальнолюдської моралі, законодавець визначає і коло осіб, які усуваються від отримання спадщини, незважаючи на їх родинні чи сімейні зв´язки з померлим, а в певних випадках, незважаючи і на раніше висловлену волю спадкодавця в заповіті.
Радянському цивільному праву певний час був невідомий інститут так званих «негідних спадкоємців», і законодавство не встановлювало спеціальних правил, за якими особа, яка вчинила протиправні дії проти спадкодавця, позбавлялася б права на спадщину.
Але згодом судова практика визнала, що особи, які вчинили навмисне вбивство спадкодавця, повинні бути усунені від спадкування як за законом, так і за заповітом. Це положення було легалізовано Постановою Пленуму Верховного Суду РРСФР від 7 червня 1927 року № 9, в якій зазначалося, що виходячи із суті й підстав спадкування, умисне вбивство спадкодавця, яке карається за КК України, позбавляє спадкоємця права на спадщину.
При прийнятті колишніми радянськими республіками нових цивільних кодексів на початку 60-х років ця прогалина була частково усунена. Норма, яка визначала поняття особи, яка усувалася від спадщини, була виділена в окрему статтю, хоча в цивільних кодексах колишніх союзних республік і була відсутня єдина формула, яка б дозволяла вичерпно визначити поняття негідних спадкоємців.
У чинному цивільному законодавстві України підстави усунення від спадщини набули більш конкретизованої форми. Відповідно до ст. 1224 ЦК усуваються від права на спадкування:
- за законом і за заповітом особи, які навмисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого із можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя. Якщо незважаючи на вчинений замах спадкодавець складе на користь такої особи заповіт, вона спадкує на загальних підставах;
- за законом батьки після дітей, стосовно яких вони позбавлені батьківських прав і не були поновлені в цих правах на момент відкриття спадщини, а також батьки і повнолітні діти, які злісно ухилялися від виконання покладених на них в силу закону обов´язків щодо утримання спадкодавця, якщо ці обставини підтверджені в судовому порядку;
- особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права спадкування в них чи в інших осіб, або сприяли збільшенню їх частки у спадщині.
Від спадщини усуваються і особи, шлюб між якими визнано недійсним.
Зміст наведеної статті ЦК нам здається не зовсім чіткий.
Поняття навмисного вбивства труднощів не викликає, зрозуміло, що йдеться про кваліфікацію злочинів за певними статтями КК України (навмисне вбивство, вбивство з обтяжуючими обставинами, вбивство матері, новонародженої дитини та ін.). Вчинення ж злочину з необережності, наприклад при порушенні правил дорожнього руху, виконання будівельних робіт, полювання, техніки безпеки тощо, що спричинило загибель спадкодавця чи спадкоємців, не позбавляє притягнутого до кримінальної відповідальності за вчинення злочину права отримати спадщину, незважаючи на його вину у смерті згаданих вище осіб.
Певні проблеми виникають при аналізі поняття «замах на вбивство». За кримінальним законодавством замахом на злочин визнається умисна дія, безпосередньо спрямована на вчинення злочину, якщо при цьому злочин не було доведено до кінця з причин, що не залежали від волі винної особи. Тобто всупереч волі злочинця, з´явилися такі обставини, що перешкодили завершенню злочину.
Замах на вбивство за багатьма ознаками подібний до заподіяння тяжких тілесних пошкоджень, а вбивство - до заподіяння тяжкого тілесного ушкодження, внаслідок якого сталася смерть потерпілого. Залежно від кваліфікації таких протиправних дій настають відповідні не лише кримінально-правові, але й цивільно-правові наслідки.
У пункті 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 квітня 1994 р. № 1 зазначалося, що для розмежування цих злочинів необхідно ретельно досліджувати докази, що мають значення для з´ясування змісту і спрямованості умислу. Питання про умисел необхідно вирішувати виходячи із сукупності всіх обставин вчиненого злочину, зокрема, враховуючи спосіб, знаряддя злочину, кількість, характер і локалізацію поранень та інших тілесних ушкоджень, причини припинення злочинних дій, попередню поведінку винного і потерпілого. Визначальним при цьому є суб´єктивне ставлення винного до наслідків своїх дій.
Але як свідчить судова практика при вчиненні тяжких злочинів проти особи, обвинувачені практично ніколи не визнають себе винними у вчиненні інкримінованого їм тяжкого злочину проти особи, особливо в тих випадках, коли потерпілий залишився живим, або категорично відмовляються від зізнавальних свідчень, даних ними на попередньому слідстві, вже безпосередньо в судовому засіданні.
Кваліфікація тяжкого злочину проти особи залежить і від суб´єктивного бачення судом окремих обставин вчинення злочину.
Відмежування вбивства від тяжкого тілесного пошкодження, внаслідок якого сталася смерть потерпілого, а замаху на вбивство від умисного заподіяння тілесних пошкоджень має практичне значення і пов´язане не лише з обранням відповідної міри кримінального покарання, а і з визначенням належного кола спадкоємців. Так, якщо син побив батька, і той помер, злочинця чекає суворе кримінальне покарання, оскільки санкція статті КК України за умисне тяжке тілесне пошкодження, внаслідок якого сталася смерть потерпілого, передбачає позбавлення волі строком до 15 років. Але той же син, учинивши такий тяжкий злочин, має отримати спадщину, оскільки він не вбивця, і його дії не були направлені на вчинення вбивства.
Не можна погодитися з роз´ясненням судових працівників, які вважають що підставою для усунення від спадщини є «умисне позбавлення життя, а не наявність певного складу злочину, що призвів до цього», тому ця норма повинна застосовуватися у випадках і умисного заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, внаслідок яких сталася смерть´.
Таке тлумачення поняття «замах на вбивство», по-перше, виходить за межі доктринального тлумачення норми, а по-друге, суперечить її легальному визначенню, тому прогалини в законодавстві повинен усувати сам законодавець. Злочин не може вважатися належним способом набуття права власності. Ніхто не повинен здобувати спадщину злочинним шляхом.
Вбивство - особливо тяжкий злочин, тому, не випадково, норми спадкового права усувають від спадщини таких злочинців. Але не менш тяжкими і аморальними є й інші злочини проти рідних і близьких. Статистика свідчить про певний відсоток жорстоких, інколи зовсім безглуздих, так званих сімейних злочинів.
На нашу думку, це коло негідних спадкоємців потрібно розширити. Не повинні отримувати спадщину за законом спадкоємці, які засуджені за будь-які злочини проти особи спадкодавця, (наприклад, залишили в небезпеці спадкодавця, звинуватили його у скоєнні тяжкого злочину тощо).
Відкриття спадщини і закликання до спадщини недостатньо, щоб той чи інший потенційний спадкоємець став правонаступником прав та обов´язків померлого. Спадщина не переходить до спадкоємців автоматично, вони повинні її прийняти. Право на прийняття спадщини є суб´єктивним цивільним правом, зміст якого полягає в тому, що спадкоємцю надається альтернатива: прийняти спадщину або відмовитися від неї.
Прийняття спадщини - це засвідчення згоди спадкоємця вступити у всі правовідносини спадкодавця, які в сукупності складають спадщину. Така згода повинна бути виражена встановленим законом способом.
Спадщина вважається прийнятою, якщо:
- спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини протягом шести місяців не заявив про відмову від спадщини;
- спадкоємець, який не проживав постійно із спадкодавцем і повинен подати заяву про прийняття спадщини, подасть заяву про прийняття спадщини у нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини;
- малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, за винятком випадку, коли вони (їх опікуни) із дозволу органів опіки та піклування відмовилися від прийняття спадщини.
Тільки в одному випадку законодавець не вимагає вчинення дій, які б свідчили про прийняття спадщини - коли спадкоємцем є держава.
Спадкоємець може особисто звернутися із заявою про відкриття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини або ж надіслати заяву про прийняття спадщини, засвідчивши свій підпис нотаріально.
Свідченням фактичного вступу в управління чи володіння спадковим майном може бути наявність у спадкоємця ощадної книжки, іменних цінних паперів, квитанції про здачу в ломбард речі, технічного паспорту на автотранспортний засіб, державного акта на право приватної власності на землю тощо. Ці документи приймаються нотаріусом до уваги з урахуванням конкретних обставин справи.
Фактичний вступ в управління чи володіння частиною спадкового майна розглядається як прийняття усієї спадщини, в чому б вона не полягала і де б вона не була. Тому немає потреби приймати спадщину по окремих об´єктах (земельна ділянка, будинок, автомобіль), оскільки прийняття спадщини - це єдина дія.
Фактичний вступ в управління чи володіння спадковим майном, яке спадкодавець заповів іншій особі (якщо вона не відмовилася від спадщини), або одержання за заповідальним розпорядженням вкладу в банківській установі не може розглядатися як вчинення дій по прийняттю спадщини (пп. «в» п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах за скаргами на нотаріальні дії або відмову в їх вчиненні» від 31 січня 1992 p.).
Прийняття спадщини як односторонній правочин характеризується не лише особливими способами прийняття, а й неможливістю волевиявлення під умовою чи із застереженням з боку особи, яка приймає спадщину. Спадкоємець не може заявити про прийняття спадщини по частках чи відмовитися від неї за умови наявності чи відсутності певних подій або обставин, які, можливо, настануть у майбутньому.
Заява про прийняття спадщини, як і заява про відмову від спадщини, є безумовною і беззастережною. У виключних випадках встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини може бути продовжений судом (наприклад, спадкоємець доведе, що він не знав і не міг знати про відкриття спадщини). Спадкоємці, які пропустили строк для прийняття спадщини, можуть бути за згодою всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину, включені в свідоцтво про право на спадщину як такі, що прийняли спадщину, але за умови, що свідоцтво про право на спадщину ще нікому не видавалося.
Якщо для прийняття спадщини спадкоємець повинен так чи інакше демонстративно засвідчити свій намір прийняти спадщину, то відмовитися від спадщини можна не тільки шляхом вчинення певних дій (подачі заяви про це), а й не вчиняючи дій, які б свідчили про прийняття спадщини.
Спадкоємець, який не бажає прийняти спадщину, може відмовитися від належної йому частки на користь інших спадкоємців за законом чи за заповітом, а також на користь держави чи будь-якої організації. Проте така відмова можлива лише на користь тих спадкоємців, які були закликані до спадщини, тобто на користь спадкоємців однієї черги. Так, якщо до спадщини закликані спадкоємці першої черги - син, дочка, жінка, то вони не можуть відмовитися від належної їм частки на користь спадкоємців другої черги - діда, баби, сестри чи брата померлого.
На користь інших спадкоємців не може відмовитися й обов´язковий спадкоємець, оскільки його право на обов´язкову частку є суто особистим правом, яке обумовлене його неповноліттям, непрацездатністю, утриманням за кошти померлого. Така відмова від обов´язкової частки спадщини суперечила б її призначенню.
Відмова від прийняття спадщини може бути відкликана протягом строку, встановленого для її прийняття.
Якщо спадкоємець не скористався своїм правом на відмову від спадщини на користь інших спадкоємців протягом шести місяців, то після закінчення цього строку він може передати належне йому спадкове майно іншим спадкоємцям вже тільки на підставі загальноцивільних договорів: купівлі-продажу, дарування, міни.
Право спадкоємців на певне майно підтверджується свідоцтвом про право на спадщину (за законом чи за заповітом). У кожному свідоцтві зазначається все спадкове майно і перелічуються всі спадкоємці та визначається частка спадщини спадкоємця, якому видається свідоцтво про право на спадщину.
Свідоцтво є підставою вважати законними спадкоємцями лише тих осіб, які зазначені в ньому, і лише на майно, яке вказане у свідоцтві. Отримання свідоцтва про право на спадщину є правом, а не обов´язком спадкоємця. Але в певних випадках спадкоємець без свідоцтва про право на спадщину не зможе здійснити свої спадкові права. Так, без свідоцтва неможливо отримати грошовий вклад, цінності, які належали спадкодавцю і були здані на збереження, майно, яке знаходиться у третіх осіб, перереєструвати домоволодіння, транспортний засіб тощо.
Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає обов´язковій реєстрації, видається нотаріусом після подання відповідних правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту на це майно. Якщо на майно накладено заборону, державний нотаріус зобов´язаний повідомити кредитора про видачу спадкоємцям боржника свідоцтва про право на спадщину.
Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке знаходиться під арештом, затримується до зняття арешту.
Свідоцтво про право на спадщину видається державною нотаріальною конторою за місцем відкриття спадщини після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини.
Свідоцтво може бути видане і раніше, якщо є дані про те, що окрім осіб, які заявили про видачу свідоцтва, інших спадкоємців немає.
До прийняття спадщини спадкоємцями державний нотаріус за необхідності дає розпорядження про видачу із спадкового майна грошових сум на покриття таких витрат:
1) по догляду за спадкодавцем під час його хвороби, що передувала його смерті, а також на його поховання;
2) на утримання осіб, які перебували на утриманні спадкодавця;
3) на задоволення претензій, які випливають із законодавства про працю, та прирівнюваних до них;
4) на охорону спадкового майна і управління ним, а також витрат, пов´язаних із повідомленням спадкоємців про відкриття спадщини.
|
:
Адміністративне право України: тенденції трансформації в умовах реформування
Конкурентне право України
Дипломатичне представництво: організація і форми роботи
Аграрне право України
Історія держави і права України - Ч.1
Юридична деонтологія
Історія вчень про державу і право
Адміністративне право України
Аграрне право України
Юридична деонтологія (Основи юридичної діяльності)
Виконавча влада в Україні: організаційно-правові засади
Правове регулювання застосування сили працівниками правоохоронних органів
Цивільне право України. Загальна частина
Історія вчень про право і державу
Податкове право