4.4. Організаційні особливості дозвіллєвої діяльності молоді
Виходячи з вищевказаного, необхідно звернути увагу на методичні рекомендації щодо організації дозвілля молоді, на організацію міських, районних та сільських культурно-дозвіллєвих комплексів.
Наведемо приклад загального положення про культурно-дозвіллєвий комплекс.
Положення про культурно-дозвіллєвий комплекс
І. Загальні положення
1. Культурно-дозвіллєвий комплекс створюється для координації і кооперування сил культурологічних, освітніх, спортивних закладів та інших організацій щодо забезпечення умов для реалізації прав населення на культурно-дозвіллєву, спортивно-оздоровчу діяльність, а також для більш повного і раціонального використання матеріально-технічної бази і кадрів закладів культури, освіти, спорту, молодіжних організацій.
2. До складу культурно-дозвіллєвого комплексу входять, незалежно від відомчого підпорядкування, заклади культури клубного типу, бібліотеки, музеї, музичні, художні, спортивні школи, фізкультурно-оздоровчі та спортивні клуби, спортивні споруди, культурно-спортивна база шкільних і позашкільних закладів та інші організації, діяльність яких спрямована на розвиток духовності, виховання патріотизму та поваги до культурно-історичної спадщини українського народу, його звичаїв та традицій, укорінення в суспільній свідомості загальнолюдських моральних цінностей, виховання соціального оптимізму та впевненості кожного громадянина у своєму майбутньому, формування здорового способу життя.
3. Культурно-дозвіллєвий комплекс створюється рішенням сільської (наприклад) ради, яким визначається конкретний перелік установ і організацій, які входять до комплексу.
4. Установи і організації, які входять до комплексу, зберігають своє відомче підпорядкування і самостійність, здійснюють госпрозрахункову діяльність, розширюють асортимент платних послуг для населення згідно з чинним законодавством та в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
5. Культурно-дозвіллєвий комплекс працює в тісному контакті з громадськими, релігійними організаціями, професійними художніми колективами, театрами, філармоніями, установами охорони здоров´я, торгівлі, побутового обслуговування населення та іншими інституціями.
II. Завдання культурно-дозвіллєвого комплексу
1. Основні завдання комплексу:
- створити найбільш сприятливі умови для задоволення духовних, моральних та інтелектуальних потреб населення, розвитку фізичної культури і спорту, організації змістовного дозвілля з метою підвищення соціально-культурної активності населення;
- удосконалювати зміст і форми соціально-культурної, освітньої, спортивної і фізкультурно-оздоровчої діяльності на основі вивчення потреб та запитів населення, розширювати культурно-дозвіллєві, додаткові освітні послуги і охоплювати культурно-спортивними заходами всі верстви населення.
III. Організація діяльності культурно-дозвіллєвого комплексу
1. Культурно-дозвіллєвий комплекс здійснює свою діяльність, керуючись цим положенням та Статутами (Положеннями ) організацій учасниць і діє згідно з єдиним комплексним планом роботи, сформованим за пропозиціями організацій, які входять до комплексу. До плану роботи включаються:
- підготовка і проведення масових заходів, відзначення загальнодержавних та календарно-побутових свят і обрядів, проведення фестивалів, конкурсів, оглядів, змагань;
- заходи по створенню нових колективів аматорської творчості, любительських об´єднань і клубів за інтересами, гуртків народної технічної творчості, фізкультурно-спортивних секцій та інших;
- організація екскурсій, відвідування виставок, музеїв, театрів, концертів, спортивних змагань та інших культурно-спортивних заходів за рахунок особистих коштів учасників таких заходів;
- питання благоустрою закладів культури, освіти, спорту та інших місць громадського дозвілля, зміцнення їх матеріальної бази.
Кожна організація і установа, яка входить до комплексу, сприяє розвитку своєї діяльності в зоні обслуговування культурно-дозвіллєвого комплеку.
2. Для фінансування спільних масових заходів можуть залучатись кошти підприємств, організацій різних форм власності, добровільні внески організацій і громадян.
3. Матеріальні цінності, придбані для проведення спільних масових заходів із централізованих коштів, передаються на баланс однієї організації - учасниці культурно-дозвіллєвого комплексу або районної, сільської (як приклад) ради.
IV. Управління комплексом
1. Керівництво культурно-дозвіллєвим комплексом здійснюється координаційною радою, в яку входять керівники і спеціалісти організацій і установ із закладу культурно-дозвіллєвого комплексу.
2. Головою координаційної ради є сільський (як приклад) голова.
3. Координаційна рада культурно-дозвіллєвого комплексу:
- об´єднує зусилля і використовує можливості організацій і закладів, які входять до комплексу, забезпечує погодження їх дій для проведення культурно-масової, спортивної і фізкультурно-оздоровчої роботи;
- розробляє пропозиції з питань розвитку освіти, культури і спорту населеного пункту і вносить їх на розгляд місцевих і районних рад;
- організовує вивчення культурних запитів і потреб населення в сфері організації дозвілля;
- залучає громадський актив населеного пункту до проведення масових заходів, керівництва аматорськими колективами, гуртками, спортивними секціями, клубами і об´єднаннями за інтересами.
4. Засідання ради проводиться відповідно до необхідності, але не рідше одного разу на місяць.
Таким чином, типову структуру культурно-дозвіллєвого комплексу можна представити у вигляді схеми (рис. 1).
Рис. 1. Типова структура культурно-дозвіллєвого комплексу
Виходячи з типової структури культурно-дозвіллєвого комплексу можливо окреслити основні положення про району (наприклад) координаційну раду по роботі культурно-дозвіллєвих комплексів.
Положення про районну координаційну раду по роботі культурно-дозвіллєвих комплексів
1. Районна координаційна рада по роботі культурно-дозвіллєвих комплексів (далі - районна рада) є тим консультативно-дорадчим органом, метою якого є координація сил культурологічних, освітніх, спортивних закладів та інших організацій
щодо забезпечення умов для реалізації прав населення на культурно-дозвіллєву, спортивно-оздоровчу діяльність, а також для більш повного і раціонального використання матеріально-технічної бази і кадрів закладів культури, освіти, спорту, молодіжних організацій. Районна рада забезпечує узгодженість дій у вирішені питань, пов´язаних із культурно-дозвіллєвою, спортивно-оздоровчою діяльністю.
2. Районна рада у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністр України, розпорядженнями голови районної та обласної державних адміністрації.
3. Районна рада для виконання покладених на неї завдань:
- об´єднує зусилля і використовує можливості організацій і закладів, які входять до культурно-дозвіллєвих комплексів, забезпечує погодження їх дій для проведення культурно-масової, спортивної і фізкультурно-оздоровчої роботи;
- розробляє пропозиції з питань розвитку освіти, культури і спорту населеного пункту і вносить їх на розгляд Голови райдержадміністрації та Голови районної ради;
- організовує вивчення культурних запитів і потреб населення в сфері організації дозвілля;
- залучає громадський актив населених пунктів до проведення масових заходів, керівництва аматорськими колективами, гуртками, спортивними секціями, клубами, об´єднаннями за інтересами.
4. Основні завдання районної ради:
- координувати роботу сільських та селищного культурно-дозвіллєвих комплексів;
- створювати найбільш сприятливі умови для задоволення духовних, моральних та інтелектуальних потреб населення, розвитку фізичної культури і спорту, організації змістовного дозвілля з метою підвищення соціально-культурної активності населення;
- удосконалювати зміст і форми соціально-культурної, освітньої, спортивної і фізкультурно-оздоровчої діяльності на основі вивчення потреб та запитів населення розширення культурно-дозвіллєвих, додаткових освітніх послуг і охоплення культурно-спортивними заходами всіх верств населення;
- готувати і проводити масові заходи, відзначати загальнодержавні, традиційні народні та календарно-побутові свята і обряди, проводити фестивалі, конкурси огляди, змагання;
- проводити заходи щодо створення нових колективів аматорської творчості, любительських об´єднань і клубів за інтересами, гуртків народної, технічної творчості, фізкультурно-спортивних секцій та ін.;
- організовувати екскурсії, відвідувати виставки, музеї, театри, концерти, спортивні змагання та інші культурно-спортивні заходи за рахунок різних джерел фінансування;
- розглядати питання благоустрою закладів культури, освіти, спорту та інших місць громадського дозвілля, зміцнювати їхню матеріальну базу.
5. Районна рада має право:
- створювати робочі групи з організації та проведення заходів, що належать до компетенції ради;
- одержувати в установленому порядку безоплатно необхідні для її діяльності інформацію та матеріали;
- заслуховувати на своїх засіданнях керівників місцевих органів виконавчої влади, керівників підприємств, установ і організацій з питань, що належать до компетенції районної ради.
6. Районну раду очолює голова. Голова має чотирьох заступників з питань культури, фізичної культури та спорту, освіти та молодіжної політики. До складу районної ради входить секретар ради. Голову та первинний склад районної ради затверджує голова райдержадміністрації. У подальшому зміни до складу районної ради вносить її голова.
Голова, члени районної ради працюють на громадських засадах.
7. Основною формою роботи районної ради є засідання, які проводяться в міру потреби, але не рідше одного разу на квартал. Засіданням районної ради керує голова або за дорученням голови один із його заступників.
8. Рішення районної ради оформляються у вигляді протоколів, рекомендацій, підписаних її головою, і є обов´язковими для розгляду місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями, координаційними радами нижчого рівня.
У разі потреби можуть вноситись рекомендації Голові райдержадміністрації щодо прийняття відповідних актів.
9. Районна рада систематично інформує громадськість про свою діяльність і прийняття рішень.
10. Фінансове, матеріально-технічне та інформаційне забезпечення діяльності районної ради здійснює районна державна адміністрація та відділи культури, з питань фізичної культури та спорту, освіти, у справах сім´ї та молоді райдержадміністрації.
11. Організаційне забезпечення діяльності районної ради здійснює відділ культури райдержадміністрації.
[ як висновок до методичних рекомендацій з організації дозвілля молоді наведемо приклад плану роботи культурно-дозвіллєвого комплексу (центру) на І півріччя 2005 року.
План роботи культурно-дозвіллсвого комплексу на І півріччя 2005 року
Розділ І. Основні завдання і напрями роботи культурно-дозвіллєвого комплексу.
1.1. Створення найбільш сприятливих умов для задоволення духовних, моральних та інтелектуальних потреб населення, розвитку фізичної культури і спорту, організації змістовного дозвілля з метою підвищення соціально-культурної активності населення;
1.2. Удосконалення змісту і форм соціально-культурної, освітньої, спортивної і фізкультурно-оздоровчої діяльності на основі вивчення потреб та запитів населення, розширення культурно-дозвіллєвих, додаткових освітніх послуг і охоплення культурно-спортивними заходами всіх верств населення.
Розділ II. Соціально-культурна діяльність. Організація дозвілля.
Назва, короткий зміст заходу | Час проведення | Склад аудиторії | Виконавці | Джерела фінансування | |
відповідальні виконавці | співвиконавці | ||||
2.1. Загальнодержавні свята. Заходи за народним календарем | |||||
2.1.1. Подорож за казками "Новорічний калейдоскоп" | 03.01 | Читачі бібліотеки | Бібліотека | ||
2.1.2. Тематичні класні години "22 січня - День соборності України" |
22.01 | Учні школи | ЗОШ | ||
2.1.3. Літературний вечір до 85-ї річниці битви під Крутами | 28.01 | Жителі села | СБК | ЗОШ, бібліотека |
|
2.1.4. Свято української мови, культури, духовності "Диво калинове" | 4.03 | Учні школи | ЗОШ | СБК, бібліотека | |
2.1.5. Шевченківські дні. | 04.03-10.03 | Учні школи | ЗОШ | Бібліотека | |
2.1.6. Святковий концерт, присвячений Міжнародному жіночому Дню | 7.03 | Жителі села, учні школи | СБК, ЗОШ | Платні послуги СБК |
|
2.1.7. Тематичний вечір «Тарас Шевченко - геній української | 9.03 | Жителі села, учні школи | СБК. ЗОШ, бібліотека | ||
2.1.8. Шкільний конкурс читців-декламаторів творів Тараса Шевченка в рамках XII Всеукраїнського конкурсу | 11.03 | Учні школи | ЗОШ | СБК, Бібліо- тека |
|
2.1.9. VII районний (відкритий) конкурс власної дитячої поезії „Провесінь" | 21.03 | Учні школи | Бібліо- тека |
ЗОШ | |
2.1.10. Виставка творів образотворчого мистецтва, народної вишивки, писанок, крашанок „Великодні дзвони Полісся" | 01.04-07.04 | Жителі села, учні школи | Бібліо- тека |
СБК ЗОШ | |
2.1.11. Книжково-іллюстративна виставка ”Дзвони Чорнобиля" | 26.04 | Читачі бібліотеки | Бібліо- тека |
ЗОШ | |
2.1.12. Свято до Дня Матері „Коли співає мама навесні" | 06.05 | Жителі села | СБК. ЗОШ | ||
2.1.13. Вшанування жертв Великої Вітчизняної війни | 09.05 | Жителі села | СБК ЗОШ | ||
2.1.14. Концерт до дня Перемоги | 09.05 | Жителі села | СБК | ЗОШ | Спонсори |
2.1.15. Свято останнього дзвоника | 30.05 | Учні школи. батьки |
ЗОШ | Сільська рада | |
2.2. Розвиток художньої аматорської творчості | |||||
2.2.1. Активізувати роботу народного аматорського ансамблю народної пісні з метою участі його в масових святах та концертах СБК | Постійно | Учасники колективу | Керівник колективу | Дирекція лікарні, СБК |
|
2.2.2. Постійно працювати з учнівськими художніми колективами, поповнювати їх репертуар, підвищувати виконавську майстерність | Постійно | Учасники колективів | ЗОШ | СБК | |
2.2.3. Сприяти участі колективів художньої самодіяльності села в районних святах, конкурсах, фестивалях | Згідно з графіками | Учасники колективів | СБК ЗОШ | Сільська рада | |
2.2.4. Організовувати в СБК та школі виставки декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва | Травень-жовтень | Жителі села, діти |
СБК бібліотека | ЗОШ, дитсадок, майстри народної творчості |
|
2.3. Фізкультурно-спортивна та оздоровча діяльність | |||||
2.3.1. Різдвяні естафети | 08.01-10.01 | Учні школи | ЗОШ, дитсадок |
ЗОШ, дитсадок |
|
2.3.2. Участь шкільних команд у районних змаганнях з різних видів спорту | Згідно з календаря | Учні школи | ЗОШ | ||
2.3.3. Турнір з настільного тенісу до Дня соборності України | 22.01 | Жителі села | ЗОШ | ЗОШ, хлібозавод | |
2.3.4. Участь збірної команди села у конкурсі „Усі ми в армії служили" | 23.02 | Жителі села | СБК | ЗОШ. хлібозавод | Спонсори |
2.3.5. Турнір з міні-футболу присвячений Дню захисника вітчизни | 20.02-22.02 | Жителі села | ЗОШ | ЗОШ | |
2.3.6. Турнір з волейболу, присвячений міжнародному Дню 8-го березня | 06.03-07.03 | Жителі села | ЗОШ | ЗОШ, хлібозавод | |
2.3.7. Тиждень фізкультури та ДПЮ в школі | 08.04-14.04 | Жителі села | ЗОШ | ||
2.3.8. Тиждень військово-польових зборів юнаків | 03.05-05.05 | Учні школи | ЗОШ | Сільська рада | |
2.3.9. Дитячі естафети, присвячені Дню матері | 06.05 | ЗОШ, дитсадок | ЗОШ, дитсадок | ЗОШ, дитсадок | |
2.3.10. Козацькі забави, присвячені Дню Перемоги | 08.05 | Жителі села | СБК | Сільська рада | |
2.3.11. Шкільна військово-спортивна гра „Заграва" | 10.05 | Учні школи | ЗОШ | Сільська рада | |
2.3.12. Районний фінал військово-спортивної гри „Заграва" | 12.05 | Учні школи | ЗОШ | Спонсори | |
2.3.13. Участь спортивного клубу „Зоряна" в районних змаганнях | Згідно з графіком змагань | Жителі села | Спортивний клуб | Спонсори | |
2.3.14. Заняття тенісної секції спортивного клубу | Жителі села | Жителі села | Спортивний клуб, СБК | ||
2.3.15. Заняття волейбольної секції спортивного клубу | Згідно з графіком занять | Жителі села | Спортивний клуб, СБК | ||
2.4. Діяльність на допомогу освіті і самоосвіті | |||||
2.4.1. Проводити бесіди та огляди літератури біля тематичних книжкових виставок і поличок | Згідно з планом роботи ПШБ |
Читачі бібліотеки | Бібліотека | ЗОШ, дитсадок | |
2.4.2. Лекція „Соціальні та психологічні аспекти наркоманії" | 21.02 | Учні школи | ЗОШ | Центр ССМ | |
2.4.3. Проведення екскурсій учнів молодших класів на підприємствах га в організаціях району | 20.05-26.05 | Учні школи | ЗОШ | ||
2.4.4. Проведення екскурсій учнів середніх та старших класів на підприємствах та в організаціях району | 03.06-09.06 | Учні школи | ЗОШ | ||
2.5. Інформаційне забезпечення населення | |||||
2.5.1. Обласні Дні інформування | Згідно з графіком ОДА | Жителі села, вчителі школи, працівники хлібозаводу |
Сільська рада | Сільська рада, ЗОШ, хлібозавод | |
2.5.2. Оформлення та діяльність „Інформації вісників" всеукраїнської, обласної та районної періодики | Постійно | Жителі села | Сільська рада, бібліо- тека |
||
2.5.3. Підготовка інформації до тематичної сторінки районної газети „Від села до села" та виступів проводового радіомовлення „Говорить Березне" | Згідно з графіком | Жителі села | Сільська рада | ||
2.5.4. Своєчасне інформування населення про надзвичайні ситуації по місцевому радіомовленню | Згідно з потребою |
Жителі села | Сільська рада | ||
2.5.5. Проведення сходів села | Згідно з графіком | Жителі села | Сільська рада | ||
2.5.6. Своєчасне інформування населення про події місцевого значення на Дошках оголошень у багатолюдних місцях | Постійно | Жителі села | Сільська рада | ||
2.6. Розвиток творчих здібностей. Організація дозвілля дітей та молоді | |||||
2.6.1. Робота шкільних предметних гуртків, спортивних секцій, клубів під час шкільних канікул | Учні школи | ЗОШ | |||
2.6.2. Зустріч учнів школи з випускниками, студентами вищих навчальних закладів | ЗОШ | ||||
2.6.3. Участь у Всеукраїнському літературному огляді-конкурсі „Село моє. ти для мене єдине" | Учні школи | ||||
2.6.4. Літературно-музична вітальня „Зустріч з натхненням" | Учні школи | ЗОШ | |||
2.6.5. Екологічний місячник „Зелена весна" | Учні школи | ЗОШ | Бібліотека | ||
2.6.6. Тиждень дитячої та юнацької книги | Учні школи | ||||
2.6.7. Акція „Співучість у долі дитини" | Учні школи |
||||
2.6.8. Творчі звіти молодих учителів та їх наставників | Учні школи | ЗОШ | |||
2.6.9. Тиждень музики | Учні школи | ЗОШ | ДМШ, СБК |
Розділ III. Фінансово-економічна діяльність.
3.1. Поліпшити фінансово-економічну діяльність культурно-дозвіллєвого комплексу за рахунок спонсорських надходжень та платних послуг структурних підрозділів комплексу.
Постійно. Структурні підрозділи КДК.
3.2. Домогтися виділення коштів з бюджетних асигнувань на проведення масових заходів по відзначенню календарних та релігійних свят державного значення в кошторисах установ, організацій та навчальних закладів, що входять до складу КДК.
Січень. Структурні підрозділи КДК.
Розділ IV. Розвиток і зміцнення матеріально-технічної бази
4.1. Переоблік бібліотечного фонду підручників.
10-16.06.2005 року Бібліотека - філія
4.2. Провести ремонт фасаду приміщення СБК за рахунок спонсорських коштів.
І півріччя СБК, сільська рада, хлібозавод
4.3. Ремонт спортивного майданчика школи.
Червень-серпень ЗОШ, сільська рада
Питання для самоперевірки
1. Дайте соціально-психологічне визначення молоді.
2. Вкажіть відмінні якості культури молодіжного дозвілля.
3. Визначте субкультурну активність сучасної молоді.
Завдання для самопідготовки
1. Визначте соціально-психологічні особливості молодіжного дозвілля.
2. Окресліть основні причини виникнення молодіжної субкультури.
3. Схарактеризуйте сучасні об´єктивні умови соціалізації молоді.
Література
Байкова ВТ. Досуг, свободное время. - М., 1985. - 169 с.
Бестужев-Лада И.В. Молодость и зрелость: Размышления о некоторых социальных проблемах молодежи. - М: Политиздат, 1984. - 231 с.
Бовкун В.В. Образ жизни современной молодежи: тенденции, проблемы, перспективы. - М., 1997. - 432 с.
Вишняк А.И., Тарасенко В.И. Культура молодежного досуга. -К.: Выща школа, 1988 - 53 с.
Горбатова ИМ., Каменец А.В. Деятельность клубов. / Аналитеческий обзор. - М.: ГИВЦ МК Р.Ф., 1994. - 35 с.
Ерошенков И.Н. Культурно-досуговая деятельность в современных условия. - М.: НГИК, 1994. - 69 с.
Каменец А.В. Деятельность клубных учреждений в современных условиях: Учеб. пособие. - М.: МГУК, 1997 - 141 с.
Киселева Т.Г. Теория досуга за рубежом: курс лекций. - М., 1992. - 163 с.
Корсун І.В. Соціалізація старшокласників у сфері вільного часу. - Луганськ, 1996. - 201 с.
Мансуров И.С. Теоретические предпосылки программирования развития личностиной активности. - М.: Просвещение, 1976. - С. 40 - 43.
Молчанов Ю.Б. Проблема времени в современной науке. -М, 1990. - 512 с.
Орлов ГЛ., Букреев А.Б. Активный отдых как фактор развития личности. - М., 1991. - 222 с.
Піча В.М. Культура вільного часу (філософсько-соціальний аспект). - Львів, 1990. - 29 с.
Полупаров В.В. Подростковый клуб: самодеятельность, творчество самоопределение. - М., 1988. - 332 с.
Разумный В А. Клуб и культура общения. - М., 1989. - 98 с.
Скрипунова ЕЛ., Морозов АЛ. О предпочтениях городской молодежи / Социс - М, №1. - 2002. - С 105-110.
Шкурин В. Молодежь: свободное время и клуб. - М., 1990. -203 с.
|
:
Дозвіллєзнавство