1.4.1. Уміння управляти собою
Уміння менеджера управляти собою — це турбота про себе і підтримка своєї працездатності. Важливими аспектами управління собою є:
1) підтримка фізичного здоров´я;
2) раціональний розподіл сил;
3) подолання труднощів;
4) раціональний розподіл часу.
Підтримка фізичного здоров´я передбачає слідкування за своєю вагою за рахунок здорового образу харчування, виконання фізичних вправ, вибору способу спортивного тренування, балансування своїм навантаженням, уникання шкідливих звичок (паління, алкоголь).
Раціональний розподіл сил впливає на збереження енергійності та активності менеджера на протязі довгого періоду життя. Енергійність людини зменшується або збільшується від емоційних причин (гнів, страх, ревнощі, ранимість). Позитивними емоціями вважаються:,
- хвилювання (стимулює активність); •співпереживання (управління стає гуманним);
- зацікавленість (допомагає просуватись вперед);
- допитливість (допомагає освоювати нові сфери);
- впевненість (додає солідності зусиллям працівників). Подолання труднощів — це уникнення від стресового стану у кризовій ситуації. Якщо менеджер говорить, що він має труднощі, то це означає що він почуває себе нездатним справитись зі своїми зобов´язаннями і вимогами ситуації.
Стрес — це почуття внутрішнього тиску з такими психічними проявами, як важке дихання і збільшення нервової напруги. Організм реагує на перевантаження змінами характеру мозкової активності. Під впливом стресу людина стає більш уразливою, а якості її роботи знижуються.
Є точка зору, що стрес є корисним, тому що він стимулює активність, що недостатня напруга приводе до погіршення морального стану, низької ефективності роботи, зниження самоповаги.
Ті люди, які краще інших управляють стресом, мають такі риси:
- здатність відкладати рішення проблем до того часу, коли будуть здатними їх вирішувати; спеціально розслабляються для того щоб дати відпочинок тілу і мозку від фізичних та психічних навантажень;
- здатні здійснювати загальний погляд на події життя, не загублюючи широкої перспективи і не тонучи в дрібних деталях ситуації;
- можуть управляти розвитком стресових ситуацій, передбачаючи можливий розвиток подій і,не розгублюються при виникненні проблем; ідуть їй назустріч і готові мати справу з труднощами або неприємними подіями;
- знають свої можливості і не дозволяють собі перенапружуватись; встановлюють причину проблеми, щоб потім її вирішувати; здатні йти на непопулярні рішення; не примушують себе виконувати жорсткі плани, які неможливо виконати у встановлений строк; активно обмежують ступінь свого залучення у складну роботу.
Раціональний розподіл часу на виконання своєї роботи вимагає від менеджера:
- бережливо відноситись до свого часу, розуміючи що це безцінний ресурс, який потребує ефективного використання;
- удосконалення вміння делегувати свої повноваження;
- здійснення планування використання часу, складаючи розклад дій для виконання оперативних і перспективних завдань.
|
:
Банківський менеджмент
Менеджмент гостиниц и ресторанов
ПОДАТКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ
Менеджмент якості
Маркетинг
Організація праці менеджера
Основи менеджменту
Культура ділового спілкування менеджера