Особливості промислового перевороту
Зростання доходів фермерів підвищувало попит на промислові вироби виробничого і споживчого призначення, що стимулювало розвиток індустріального Північного Сходу. Водночас фермерська колонізація Заходу загострила проблему ринку робочої сили в країні.
У колоніальний період головним джерелом найманої праці
були іммігранти, а також незаможні та бідні прошарки населення, які становили більше 20 %. Вони працювали за наймом на мануфактурах і корабельнях, але всі намагались придбати землю. У XVIII ст. з цієї причини зазнали краху кілька великих підприємств, наприклад металургійний завод П. Хазенклевера, що найняв у Німеччині більше 500 робітників. Тому американські підприємці в період колонізації використовували не пряме наймання робітників на виробництво, а залучали дрібних фермерів, готових взятися за оплачувану роботу в промислах, якими вони традиційно займалися на дому. Це давало їм можливість не відриваючись від землі, отримувати додатковий дохід.
Відсутність ринку вільних робочих рук зумовила їх високу вартість, що викликало необхідність заміни цього дорогого компонента витрат виробництва дешевшою машиною. З інших країн завозили машини і обладнання. Технічні передумови виникнення фабричної промисловості у США були в основному створені промисловим переворотом у Англії. Разом з тим у виробництві стимулювалось винахідництво. Винахідники за Законом про патенти (1790) мали 14-річну монополію на використання своїх винаходів.
Фінансовою основою великого промислового виробництва були прибутки промислової та торгової буржуазії, доходи від зовнішньої торгівлі, доходи фермерських господарств, надходження від спекулятивних угод із землею.,її зміцнювала економічна політика держави, що найшло відображення у переорієнтації на початку XIX ст. інвестицій зі сфери торгівлі й мореплавства у промисловість, а також у встановленні протекціоністського тарифу. З 1816 р. на імпорт тканини встановлювались високі ввізні мита, які потім підвищувались. Це захищало американське виробництво від зарубіжної конкуренції.
Промисловому перевороту у СІЛА сприяли і зовнішні фактори: послаблення англійської конкуренції через розрив з метрополією в період Війни за незалежність; європейські війни (1792— 1815) стимулювали зовнішню торгівлю СІЛА, їх посередництво у торгівлі. До Європи, використовуючи нейтральне становище, американці поставляли товари з Вест-Індії, Південної Америки, Далекого і Близького Сходу, перевозили товари з французьких і англійських колоній у метрополії. Це був період, який отримав назву "золотого віку" для торговельного мореплавства Північно-Американських Сполучених Штатів.
Вступаючи у машинну стадію розвитку суспільства в першому десятилітті XIX ст., США використали англійський технічний досвід. При цьому вони зробили власний значний внесок. Це дало США змогу здійснити промисловий переворот за порівняно короткий термін — 40—50 років. На початку 60-х років XIX ст. уже утвердився фабричний тип виробництва у провідних галузях господарства.
Основні особливості промислового перевороту в США такі.
1. Активна роль американської інженерної думки: було винайдено бавовноочисну машину (1793), яка підвищила продуктивність праці у 100 разів, швейну машину (1841), машину для виготовлення взуття (1846), фосфорний сірник, електромагнітний телеграф Морзе (1833), друкарський телеграфний апарат Д. Юза (1855), пістолет, пневматичне гальмо, паровий молот (1842), вулканізацію каучуку (1844), турбіну (1849), електровоз (1851), станки оригінальної конструкції. Вони зумовили розвиток багатьох нових галузей промисловості. Швейні фабрики Зінгера, Беккера, Уллера випускали вироби, які користувалися попитом у всьому світі. Та й сама швейна машина Зінгера була відома й популярна в Україні.
2. Наявність великої кількості річок сприяла більшому використанню водної енергії, ніж енергії пари. Тому тут пізніше (аж у 40-х роках) масово стали використовувати парову енергію, хоча універсальний паровий двигун створено ще наприкінці XVIII ст., ay 1803 p. Олівер Еванс винайшов парову машину.
3. Величезні запаси деревини сприяли тривалому використанню як основного виду палива деревного вугілля. Аж до 1860 р. на залізничному транспорті США використовували дрова. Перша домна, що працювала на кам´яному вугіллі, з´явилась у країні лише в 1837 р. Масове використання мінерального палива у металургії почалось у 40-х роках.
4. Відсутність мануфактурного капіталізму. Мануфактури, що виникали в колоніальний період, не були стійкими, їх розвиток стримувала заборонна політика Англії. Тому справедливо стверджувати, що промисловий переворот у США відбувався в умовах недостатнього розвитку мануфактурного виробництва.
Крайня територіальна і галузева нерівномірність. Північний Схід — більш промисловий, на Півдні майже відсутні фабрики і заводи, переважала первинна обробка культур, що тут вирощувались — бавовнику, тютюну, рису, цукрової тростини і т. ін. Машини обслуговувалися рабами. Західні штати майже не знали мануфактурної стадії і спеціалізувались на переробці харчових продуктів, лісових матеріалів, виробництві сільськогосподарської техніки.
|
:
Історія економічних учень
Економічна стратегія держави: теорія, методологія, практика
Історія економічних учень
Економічна історія
Історія економічної теорії
Історія економічних учень
Державне регулювання економіки
Економічна історія