2.1. Структура та етапи проекту
У широкому розумінні проект — це сукупність цілеспрямованих, послідовно орієнтованих у часі, одноразових, комплексних і нерегулярно повторюваних дій (заходів або робіт), націлених на досягнення кінцевого результату в умовах обмеженості ресурсів. [9]
Існують різні види проектів і різні типи їх класифікацій [10], [11]. Однак будь-який проект обов’язково має такі ознаки [5]:
- Опис мети (потреби, проблеми, можливості). Визначення користувачів результатів та наслідків. Спосіб контролю та оцінки осягнення мети. Особа, яка несе відповідальність за все це.
- План узгоджених заходів , засобів, ресурсів, що потребують чіткої координації у процесі реалізації проекту.
- Часові параметри: терміни початку й завершення проекту. Проект вважається завершеним, коли досягнута його основна мета.
- Ступінь унікальності проекту . Кожний проект має відмінні риси. Не існує ідентичних проектів, навіть якщо вони передбачають виконання однакових дій. Тому для ідентифікації та промоції особливе значення має назва проекту.
Виходячи з визначення поняття “інвестиція” (§ 2) професором Бланком І.О. [3], усі без винятку проекти є інвестиційними, навіть якщо вони мають тільки соціальний або інший не економічний ефект.
Поняття інвестиційний проект має два значення:
- це діяльність, що забезпечує виконання низки заходів, спрямованих на досягнення певних цілей;
- це система організаційних, правових, нормативних, розрахункових та фінансових документів, необхідних для виконання дій.
Часова ознака проекту як діяльності — це його життєвий цикл: період між моментом появи проекту і моментом його закриття. Цей період — від початкової ідеї до експлуатації підприємства — складається з трьох фаз: передінвестиційної, інвестиційної і експлуатаційної [2]. Фази життєвого циклу проекту у свою чергу поділяються на стадії.
1. Передінвестиційна фаза:
- формування інвестиційного задуму (ідеї);
- дослідження інвестиційних можливостей;
- попереднє техніко-економічне обґрунтування;
- оціночні дослідження;
- техніко-економічне обґрунтування.
2. Інвестиційна фаза:
- підготовка документації і укладання контрактів;
- інженерно-технічне проектування;
- будівельно-монтажні роботи;
- довиробничий маркетинг;
- навчання.
3. Експлуатаційна фаза:
- експлуатація об’єкту;
- моніторинг економічних показників.
Структура інвестиційного проекту як документа та його зміст визначаються виходячи з принципу достатності інформації для забезпечення належного техніко-економічного обґрунтування інвестиційного проекту. Проект може бути укладений за будь-якою методикою, що дає можливість його аналізу, експертизи та схвалення [6].
Розділи інвестиційного проекту мають давати повну інформацію про всі організаційні, економічні, правові і техніко-технологічні аспекти його впровадження. Такі відомості повинні дозволити зробити висновки щодо ступеня підготовленості проекту до впровадження, доцільності його розміщення на території міста, а також потенційних можливостей заявника реалізувати інвестиційний проект у повному обсязі у встановлені терміни.
Таким чином, структура інвестиційного проекту не є законодавчо стандартизованою і, за необхідністю, визначається відповідними органами в залежності від мети інвестування. Приклад структури інвестиційного проекту, затвердженої урядом Криму, для територій пріоритетного розвитку, наведено у Додатку 1.
Документація будь-якого проекту складається з двох частин:
- технічний опис і технічна документація, яка погоджується зі службами, що здійснюють контроль за дотриманням нормативів, обов’язкових при виконанні робіт.
- економічний опис проекту, який при визначенні корисності проекту для певної громади є для ОМС предметом аналізу та експертизи.
|
:
Інвестознавство
Муніципальні інвестиції та кредити
Бюджетна система України
Гроші та кредит