Наукова бібліотека України


Loading
Загальна характеристика села
Краєзнавство - Старий Лсець - Івано-Франківська область

СЛОВО ДО ЧИТАЧА

Багате своєю історією мальовниче село Старий Лисець, розташоване за кілька кілометрів від Івано-Франківська. Пропоноване видання — це спроба змалювати життя цього населеного пункту. Автор у хронологічно-тематичному порядку висвітлила основні віхи його біографії.

Історія Старого Лисця своїм корінням сягає в сиву давнину. То одне з найдавніших поселень Прикарпаття. Перша письмова згадка про нього датована 1416 роком. Використовуючи багатющі дані, архівні джерела, наукову літературу, вдалося простежити головні віхи розвитку населеного пункту. Усі викладені факти висвітлені в контексті загальної історії України. Книжковий матеріал згрупований в окремі розділи. Так, частина "Із глибини віків" уміщує розповіді до 1939 року. У наступному розділі змальовані події церковного й духовного життя на парафіях, історії церков.

Про героїчну боротьбу жителів з окупантами довідуємось у третьому розділі. Як і населення всієї Західної України, вихідці із села доклали великих зусиль для здобуття незалежності держави. А багато з них поклали на її жертовник власне життя. Цю частину видання значно пожвавлюють численні свідчення учасників тих буремних подій, їх спогади.

У нарисі детально розповідається про повоєнні десятиліття, насильне створення колгоспів. У книзі завжди провідна роль у таких процесах відводиться людині-трудівнику, завдяки якому зростала могутність господарства, розвивалось село.

Історія Старолисецької школи, розкрита в розділі "До світла знань", вказує на споконвічне прагнення людей до освіти, науки. Окреслений також сучасний стан шкільництва в селі.

Події новітньої історії Старого Лисця досліджуються в частині, де описується його життя за роки незалежності. Перед читачем постає сучасне село з рівнем його економічного розвитку, культурними здобутками.

Книга ілюстрована фотографіями, малюнками, віршами.

Нарис, присвячений славному селу Старий Лисець, стане цікавою знахідкою для всіх його жителів. Прислужиться книга й учням, студентам, стане добрим поштовхом для тих, хто прагне вивчати історію України, краю.

Ярослав ТРЕФ'ЯК, завідува ч кафедри Івано- Франківського обласного ІППО, кандидат педагогічних наук, доцент

ПІСНЯ ПРО СТАРИЙ ЛИСЕЦЬ

Слова і музика Ірини РИБАК

Мальовниче село понад річкою...

В долинах простяглось, в'ється стрічкою.

Доля де б не вела, у який кінець,

Та найкраще село — це Старий Лисець.

Гарні дочки й сини в цім селі ростуть.

Працю люблять вони, з піснею живуть.

Доля де б не вела, у які світи,

Мій Старий Лисець, найдорожчий ти.

Все до болю тут рідне: луги, стежки...

Тут пройшли не безслідно мої роки.

Хоч би доля вела у які кінці,

Моє серце навіки в старім Лисці.

"ТУТ ВСЕ ДО БОЛЮ РІДНЕ, ВСЕ МОЄ, БО ЗВЕТЬСЯ КРАЄМ РІДНИМ"

У чарівній долині, понад річкою Бистрицею Солотвинською розкинулось одне з найкращих сіл Прикарпаття — Старий Лисець. Особливої привабливості надають йому буйна зелень садів, мальовничі пагорби, які ніби мереживом оповили північно-західну його околицю. З вершини Коханої гори село, немов у колисці.

Споконвіку живуть тут скромні, мудрі і працьовиті люди. Тут і мій рід, моє коріння, звідси черпаю наснагу до життя.

Вік с. Старий Лисець вимірюється кількома століттями. Творці його “біографії" — це й видатні, і звичайні особистості. Ті, хто в ньому народився і виріс, працював, доклали своїх зусиль для примноження слави села.

У плині часу, хаосі воєн та різних життєвих негараздів уціліло не дуже багато архівних документів, що проливають світло на історію Старого Лисця — маленької і неповторної частинки України. Невблаганний час забирає свідків багатьох епохальних подій. Але невмирущою є пам'ять. Відходять люди... Однак залишаються фотографії, документи, родинні речі, котрі, мов свідки, оповідають про давні події, факти. Більше десяти поколінь змінили одне одного за весь період існування Старого Лисця. Щоб зберегти і примножити їх нерозривність, донести до нащадків правду про нашу минувшину, і був задуманий цей нарис. А поштовхом до його написання стало святкування 2006 року 590-літнього ювілею села.-

Історія Старого Лисця своїм корінням сягає у сиву давнину. Це один із найдавніших населених пунктів Прикарпаття. У його житті відобразилась історія нашої стражденної, героїчної України. За панування Австрії та Польщі Старий Лисець залишався свідомим того, аби дбайливо зберегти й примножити мову, віру, звичаї, передавати їх з покоління до покоління. Поза межами села славився драматичний гурток, добре працювала "Просвіта". Його вихідці брали участь у віковічній боротьбі за незалежну Українську Державу. За неї воювали в легіоні УСС, лавах УПА. Гірку чашу знущань совітів 30 — 40 років сповна випили вони разом з усіма жителями Західної України. Кістками моїх односельчан, які полягли в боротьбі з гітлерівськими і сталінськими окупантами, встелені простори від Карпат До Берліна. Десятки їх лежать у мерзлотах Сибіру, степах Казахстану...

Я втішаюсь тим, що можу нині розповісти на основі архівних матеріалів та свідчень людей правду про українських повстанців і передати її прийдешнім поколінням. Ніякі репресії і тортури не могли скалічити душі гордих вихідців із Старого Лисця.

У кінці XX століття збулась віковічна мрія народу — воскресла Українська держава. За короткий час громада села спільними силами спорудила церкву, капличку, насипала могилу УСС. Поволі, хоча не такими темпами, як хотілось би, реформується господарство. У людей зростає впевненість у завтрашньому дні. Нашу країну треба розбудовувати, дбати про зростання її багатства і слави.

Я щиро вдячна всім, хто прилучився до збирання матеріалів про село. Зокрема, багато цікавих свідчень надали: Данилів Д. Д., Федій Г. С., Василик М. В., Василик П. В., Лущак Г. Я., Степовий М. Л., Ребрик М. М., Ребрик В. В., Гуменяк М. Й., Окунь Г. М., Олексин М. М., Волосянко М. М., Матієшин Г. М., Волосянко М. І., Устиянівська В. І. Художнє оформлення книги зробив Ганущак М. М.

Висловлюю подяку всім небайдужим людям, патріотам рідного села за цікаві і змістовні оповіді, фотографії і розумні поради. Велике спасибі моїм колегам-педагогам: Рибак І. В., Гуменяк М. Д., Гуменяку В. І., Кузишин Г. О., Ганущаку М. М., Дубницькій Н. С., учительці, котра нині на заслуженому відпочинку, Безпалько Л. М.

Особлива роль колишньго голови сільської ради Ярослава Говзана та новообраного голови Анатолія Лущака, без грошової допомоги яких не побачила б світ ця книга. Щиросердечне спасибі Оксані та Оресту Василечкам за допомогу у підготовці і редагуванні рукопису.

Щиро вдячна видавцям фірми "ПрутПринт" зі Снятина, яку очолює відомий фахівець Володимир Карий, за професійну працю з оформлення і поліграфічного виконання книги.

А до небагатьох тих, хто залишився байдужим чи "не захотів увійти в історію села", хочу звернутись поетичними рядками Марії Бакай:

Одна Батьківщина, і двох не буває.

Місця, де родилися, завжди святі.

Хто рідну оселю свою забуває,

Той долі не знайде в житті.

Сподіваюсь, що дане видання прислужиться учням та студентам, усім, хто дорожить історією України, рідного краю, села, вивчає її та прагне знати більше.

Автор

Село Старий Лисець розташоване на лівому березі ріки Бистриці Солотвинської на відстані 10 км на південний захід від Івано-Франківська. Межує з такими населеними пунктами: с. Підлісся, Посіч, Нивочин, Стебник, смт. Лисець.

Загальна площа, яку охоплює село, становить 856,6 га. Площа сільськогосподарських угідь — 868 га. Землі водного фонду (ставки) становлять 23,4 га. З 815 жителів мешкають у 1 214 дворах (станом на 1 січня 2006 року). У селі 2 874 виборці. Населений пункт поділений на два кінці: долішній і горішній. За окремими частинами села збереглись ще такі назви: Романівка, Цирнів, Городищі, Завір.

Селом протікає річка Бистриця Солотвинська з притоками Нивочинка (Саджавка) та Посічанка. Із північно-західного боку воно оточене пагорбами. Уздовж пагорбів тягнуться невеликі яри. Ґрунти сірі, опідзолені, глеюваті. Є поклади глини для випалювання цегли.

Мальовнича долина, де розташований поселений пункт, багата на різноманітні лікарські рослини. За 3 км від села починається смуга лісів, що входить до складу природного заповідника Чорного лісу.

Клімат сприятливий для вирощування ячменю, вівса, кукурудзи, кормових буряків, картоплі, городини. Багатою є фауна села та його околиць. Тут водяться кріт, їжак, заєць, жаби, багато птахів (горобець, з.іблик, шпак, дятел, синиця, жайворонок, лелека). У селі є шість гнізд лелек (бузьків).

Через село проходить дорога на Нивочин, а звідти — на Росільну.

Склад населення

Станом на 1 січня 2006 року у Старому Лисці проживає 3 815 жителів. З 2000 року демографічна ситуація погіршується. Смертність починає переважати над народжуваністю.

1990 р. — 3 941 особа

1995 - 3 832

2000    - 3 840

2001    - 3 757

2002    р. — 3 846 осіб

2003    - 3 841

2004    - 3 821

2005    - 3 815

Унаслідок послаблення потужностей колгоспу (сьогодні

— кооператив) зменшується число працюючих. Десятки людей виїхали на заробітки до інших країн. Зростає кількість захворювань (онкологічних, серцево-судинних). Молоді сім'ї рідко мають більше двох дітей. У віковій структурі збільшується число пенсіонерів. З пенсійного віку переважають жінки.

Динаміка природного приросту населення с. Старий Лисець (1990 — 2005 pp.)

Розподіл населення с. Старий Лисець за статтю та віком (за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року)