Безкоштовна бібліотека підручників

Загрузка...


Право: Посібник для студентів бізнес-спеціальностей

Розділ 9. НЕМОЖЛИВІСТЬ


Часом трапляється, що сторони укладають контракт, виконати який неможливо. Інколи зобов´язання, що випливає з контракту, не можна виконати на час, визначений контрактом. Причина цього інколи пов´язана з певними подіями, про які сторони не знали, укладаючи контракт. Частіше трапляється, що неспроможність виконати контракт спричинена подіями, що сталися після його укладення.

У принципі, немає ніяких підстав, що завадили б певній стороні укласти контракт про щось неможливе і бути зобов´язаною відшкодувати збитки за порушення контракту, в разі якщо вона не виконає обіцяного стосовно нереального зобов´язання. Справді, у ранньому праві існувала теорія "абсолютної" відповідальності за договірними зобов´язаннями. Це означало, що сторона зобов´язана виконати обіцяне нею, навіть попри те, що через непередбачену подію це стало неможливим.

У справі Парадін проти Джейна (1647 р.) орендар не міг зайняти приміщення, надане йому в оренду. Причина цього полягала в тому, що ворожі королю збройні сили вислали його з країни. Орендар відмовився заплатити орендну плату, і був притягнутий за це до юридичної відповідальності. Рішення: орендар був зобов´язаний платити орендну плату. Якби невиконання контракту можна було узалежнити від обставин, то це необхідно було в ньому передбачити.

Правило "абсолютного" контракту ніколи не застосовувалося повністю в контрактах, які вимагали особистих послуг, від часів справи Парадін проти Джейна воно модифікувалося в численних ситуаціях.

У разі, якщо наступна подія впливає на виконання контракту, в ньому має передбачатися її розв´язання. Наприклад, оскільки право і досі залишається відносно суворим, коли йдеться про обставини, в яких сторона контракту не має можливості його виконати, дуже часто до нього включають умову про форс-мажорні обставини, яка передбачає звільнення від відповідальності за невиконання контракту за певних обставин. Типова форс-мажорна умова звільняє від відповідальності за невиконання умови в разі страйку або інших проявів робітничого Руху, бурі, повені, несприятливих погодних умов (це стосується переважно будівельних контрактів) війни, а також урядових рішень.Повернутися до змісту | Завантажити
Інші книги по вашій темі:
Міжнародне приватне право
Римське приватне право
Право: Посібник для студентів бізнес-спеціальностей