§ 12.2.3. Довірчі (трастові) операції комерційних банків
Під трастовими (довірчими) операціями з цінними паперами розуміють діяльність КБ у ролі довіреної особи своїх клієнтів з управління ЦП від свого імені на власний розсуд із зобов´язанням збереження та примноження капіталу клієнта за визначену, як правило, процентну винагороду від приросту активів клієнта.
Виконання класичних трастових операцій, що засновані на конструкції "розщепленої" власності англосаксонської моделі права в Україні неможливе, через функціонування римсько-континентальної моделі права, яка є суворо нормативною. У таких умовах виконання трастових операцій КБ України здійснюється у ролі агента клієнтів.
У трастовій угоді беруть участь три особи:
- засновник трасту,
- довірительний власник (йому належить право вилучення доходу);
- бенефіціар або вигодоотримувач (йому належить право отримання доходу).
Створення трасту відбувається двома шляхами: або на основі письмової угоди, або на основі заповіту.
Трастові операції комерційних банків:
ДЛЯ ФІЗИЧНИХ ОСІБ:
Розпорядження активами;
Тимчасове управління справами клієнта;
Агентські послуги.
ДЛЯ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ:
Розпорядження майном;
Загальне управління майном та активами (в т. ч. і ЦП);
Агентські послуги.
За терміновою ознакою трасти поділяються на строкові та безстрокові. Для здійснення трастових операцій при комерційному банку організовується окремий траст-відділ, який, як правило, є відокремленим підрозділом, зі своїми власними коштами та балансом. Така організація траст-відділів покликана не допустити безпосереднього розпорядження активами клієнтів комерційного банку, окрім винагороди, що передбачена трастовим договором.
|
:
Страхування
Банківська справа